ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Yok Denecek Kadar Azalan Davranış

26.06.2021
0
Yok Denecek Kadar Azalan Davranış
REKLAM ALANI

Sevgili Peygamber Efendimizin (s.a.s) “Alimlere hürmet ve ikram ediniz. Çünkü onlar (dini tebliğ bakımından) peygamberlerin varisleridir. Kim onlara ikram ederse, şüphesiz Allah Teâlâ’ya Resulüne ikram etmiş olur.” buyuruyor. 

Hayatları boyunca her zorluğa göğüs gererek gurbet ellerde yokluk içinde ilim elde ettikten sonra her fırsatı değerlendirerek insanlara edindikleri ilimleri öğretmeye çalışan, yeri geldiğinde zalimler karşısında bile korkmadan hakkı söyleyen, istikametle yaşayarak hayatın dalgaları karşısında dik duran, dini tebliğ uğrunda her fedakarlığı göze alarak her imkanı değerlendirmeye çalışan, okuyan, yazan ve konuşan, halkına örnek olmaya çalışan, hayatı şeffaf, her yaptığını halkın önünde yapan hesaba açık hocaefendiler, maalesef şimdi yok denecek kadar azdırlar.

Haliyle şimdi bize düşen, Sevgili Peygamberimiz Efendimizin (a.s) “Alimlere hürmet ve ikram ediniz. Çünkü onlar (dini tebliğ bakımından) peygamberlerin varisleridir. Kim onlara ikram ederse, şüphesiz Allah Teâlâ’ya Resulüne ikram etmiş olur.”

“İlmiyle âmil alimlere uyunuz. Çünkü dünya hayatınız ve ahiret necatınız için onlar birer aydınlatıcı lambadırlar”. “İlmiyle âmil alimlerin yüzüne bakmak, ibadettir.”

Ümmetimin alimlerine saygı ve hürmet ediniz, zira onlar yeryüzünün yıldızlarıdırlar.” hadis-i şeriflerinde buyurduğu gibi davranmaktır. Böyle olmak bizim için faydalıdır, kendi menfaatimizedir.

Maalesef bugün halk bu gibi hadis-i şerifini bilmediklerinden, alimlerin kıymetini takdirde kusur işliyorlar. Bunun farkına varmak ve telafisi için çalışmak, kendimiz ve ümmetimiz adına bize bir borçtur.

Kaynak: Cemal Nar, Altınoluk Dergisi, 365. Sayı, Temmuz 2016

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.