ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Vahşî Bin Harb Kimdir?

20.01.2021
9
Vahşî Bin Harb Kimdir?
REKLAM ALANI

Hz. Vahşi (r.a.) kimdir? Peygamber (s.a.s.) Efendimizin amcası, Hz. Hamza’yı (r.a.) şehit eden Vahşî İbni Harb’ın hayatı.

Habeşistanlı bir zenci olan Vahşî İbni Harb, Uhud Gazvesi’nde Hz. Hamza’yı -radıyallahu anh- şehit etmişti. İslâmiyet’in süratle yayılmaya başladığını görünce Mekke’den Tâif’e kaçtı. Mekke fethedilince Tâifliler Hz. Peygamber’e -sallallahu aleyhi ve sellem- bir heyet gönderdiler. Bu heyete Vahşî’yi -radıyallahu anh- de aldılar. Heyet Resûlullah’ın -sallallahu aleyhi ve sellem- huzuruna çıktığı zaman, onunla Vahşî -radıyallahu anh- arasında şu konuşma geçti:

– Sen Vahşî misin?

– Evet, Vahşî’yim.

– Hamza’yı sen mi öldürdün?

– Bu iş size haber verildiği gibi oldu.

– Bana yüzünü göstermeyebilir misin?

Bunun üzerine Vahşî -radıyallahu anh- hemen Hz. Peygamber’in -sallallahu aleyhi ve sellem- huzurundan çıktı; bir daha da ona görünmedi.

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in vefatından sonra peygamberlik iddiasında bulunan Müseylime ile yapılan savaşa katıldı ve Müseylimetülkezzâb’ı o öldürdü. “Câhiliye devrinde insanların en hayırlısını, Müslüman olduktan sonra da insanların en fenasını öldürdüm” diyen Vahşî -radıyallahu anh- Yermük Savaşı’na da katıldı. Sonra Humus’a yerleşti ve orada öldü. Hz. Peygamber’den -sallallahu aleyhi ve sellem- dört hadis rivayet etmiştir.

Kaynak: Riyazüs Salihin, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.