ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Uygun Zamanı Beklemenin Önemi

20.01.2021
7
Uygun Zamanı Beklemenin Önemi
REKLAM ALANI

Uygun zamanı kollamak neden önemlidir? Peygamber (s.a.s.) Efendimizin zamanı gözetmede gösterdiği titizlik.

Hz. Âişe’nin anlattığı şu hâdise, Allah Resûlü’nün tebliğ ve dâvet için münâsip zamanı gözetmede ne derece titiz davrandığını göstermektedir:

Resûlullah Efendimiz (s.a.v) bana:

“–Biliyor musun, senin kavmin Kâbe’yi yeniden inşâ ederken Hz. İbrahim’in atmış olduğu temellere tam riayet etmeyip noksan yaptı” buyurdular.

Ben:

“–Ey Allah’ın Resûlü, Kâbe’yi Hz. İbrahim’in temelleri üzerine yeniden yapmayacak mısınız?” dedim.

Bunun üzerine Allah Resûlü (s.a.v):

“–Kavmin câhiliye döneminin etkisinden tamamen kurtulabilmiş olsaydı bunu mutlaka yapardım!” buyurdular. (Bûhârî, Hac, 42)

Resûlullah (s.a.v) bu sözleriyle Kâbe’nin yarım daire şeklindeki Hıcr bölgesini kastediyorlar. Normalde o kısa duvar Kâbe ile aynı boyda olması gerekiyordu. Ancak Kureyş kavmi yeterince helal para bulamayınca o duvarı kısa bırakmak mecburiyetinde kaldı. Kâbe’nin kapısı yer seviyesinde iken istedikleri kimseleri alıp istemediklerini almamak için onu yükselttiler, tam karşısında bulunan ikinci kapıyı da kapattılar. Nebiyy-i Ekrem Efendimiz tüm bunları aslî hâline çevirmek istiyorlardı ancak insanların bu değişiklikleri kaldıracak hâle gelmesini bekliyorlardı. Zira her ne kadar câhiliye içinde yaşasalar da insanlar Kâbe’ye çok tâzim gösteriyorlardı. Bu sebeple onda yapılacak değişikliği saygısızlık telakki ederek İslâm hakkında şüpheye düşebilirlerdi.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.