ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Üçüncüleri Allah Olan İki Kişi

12.06.2021
0
Üçüncüleri Allah Olan İki Kişi
REKLAM ALANI

Üçüncüleri Allah olan iki kişi hadisi.

Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- Efendimiz hâne-i saâdetlerinden selâmetle ayrıldıktan sonra doğruca Ebûbekir’in -radıyallahu anh- evine gitmişti. O da hicret için hazırdı. Yol azığı bir dağarcığa kondu. Beraberce evin arka penceresinden çıkarak, daha önce kararlaştırdıkları şekilde, ıssız yollardan Sevr mağarasına gittiler.

Ebûbekir es-Sıddîk -radıyallahu anh- şöyle buyurur:

Hicret yolculuğunda biz Resûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem- ile mağaradayken, tepemizde dolaşıp duran müşriklerin ayaklarını gördüm ve:

“–Ey Allah’ın Resûlü! Eğer şunlardan biri eğilip aşağıya bakacak olsa mutlaka bizi görür!” dedim.

Resûlullah Efendimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu:

“–Sus ey Ebûbekir! Üçüncüleri Allah olan iki kişiyi sen ne zannediyor ve haklarında neler düşünüyorsun!” (Buhârî, Menâkıbu’l-Ensâr, 45; Tefsîr, 9/9, Ashâbu’n-Nebî, 2, Müslim, Fedâilü’s-Sahâbe, 1)

Maiyyet sırrı… Allah ile beraber Allah’a hicret…

 Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ebûbekir’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

 

ÜÇÜNCÜLERİ ALLAH OLAN İKİ KİŞİ HADİSİ

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.