ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Teravih Namazında Okunan Salavat; Salat-ı Ümmiyye Nedir?

12.06.2021
3
Teravih Namazında Okunan Salavat; Salat-ı Ümmiyye Nedir?
REKLAM ALANI

Teravih namazının aralarında okunan salavat; Salat-ı Ümmiye nedir, nasıl okunur? Salat-ı Ümmiye’nin okunuşu ve anlamı.

Salât-ı Ümmiye; Hz. Peygamber’e (s.a.s.), aile fertlerine ve yakınlarına dua ifadelerinden ibaret olup mevlid merasimleri, tarikat zikirleri icrası, sakal-ı şerif ve hırka-i saâdet ziyareti, teravih namazlarında her dört rek’attan sonra okunur. Diğer salâlar gibi Arapça olan Salât-ı Ümmiye camilerde cumhur müezzinliği çerçevesinde icra edilir.

Teravih namazında her dört rekattan sonra getirilen Salât-ı Ümmiye’nin metni ve manası şöyledir:

SALAT-I ÜMMİYENİN OKUNUŞU

Salât-ı Ümmiye’nin okunuşu şöyledir: “Allāhümme salli alâ seyyidinâ Muhammedini’n-nebiyyi’l-ümmiyyi ve alâ âlihî ve sahbihî ve sellim.”

Son okunuşu: ”Allahumme salli ‘alâ seyyidinâ Muhammedin-illezî câe bi hakki’l mübîn ve erseltehû rahmetel-lil-‘âlemîn.”

SALAT-I ÜMMİYENİN ANLAMI

Salât-ı Ümmiye’nin anlamı ise şudur: “Allah’ım, Efendimiz olan ümmi peygamber Muhammed’e ve onun ailesine ve ashabına salat (rahmet manasında dua) ve selam olsun.”

Son okunuşun meali: “Allah’ım Efendimiz Muhammed’e salât-ü selam olsun ki Sen O’nu alemlere rahmet olarak indirdin. O bize apaçık hakikatı getirdi.”

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.