ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Tahiyyetü’l Mescid Namazının Fazileti

20.01.2021
8
Tahiyyetü’l Mescid Namazının Fazileti
REKLAM ALANI

Tahiyyetü’l mescid namazının önemi ve fazileti nedir? Peygamberimiz (s.a.v) mescide girip oturmadan önce tüm Müslümanlara ne yapmalarını nasihat ediyor?

Ebû Katâde bir gün Mescid-i Nebevî’ye geldi. Rasûl-i Ekrem Efendimiz’in, ashâb-ı kirâm arasında oturduğunu görünce, o da gelip yanlarına oturdu. Bunun üzerine Allah Rasûlü (s.a.v), Ebû Katâde’ye dönerek:

“–Oturmadan önce iki rekât namaz kılmana ne mânî oldu?” diye sordular. Ebû Katâde de:

“–Yâ Rasûlallah! Sizin ve cemaatin oturduğunu gördüm (bu sebeple kılmadım)” dedi. Bunun üzerine Nebiyy-i Ekrem (s.a.v):

“–Biriniz mescide girdiğinde, iki rekât namaz kılmadan oturmasın!” buyurdular. (Müslim, Müsâfirîn, 70)

Nakledildiğine göre İmâm Mâlik (r.a) bir gün ikindi nama­zından sonra Mescid’e girmişti. Onun görüşüne göre ikindiden sonra na­maz kılınmaz. O bakımdan namaz kılmadan oturdu. Bir çocuk ona:

“−Ey yaş­lı adam, kalk, namaz kıl!” dedi.

İmam Mâlik (r.a) kalkıp namaz kıldı. Tercih ettiği görüşü ileri sürüp onunla tartışmaya girmedi. Bu davranışının sebebi sorulunca şöy­le dedi:

“−«Onlara: “Rükû edin!” denildiği zaman rükû etmezler!»[1] diye tehdid edilen kimselerden olurum diye korktum!” (Kurtubî, Tefsîr, [Mürselât, 48])

Her câmiye girişte, şayet kerahet vakti değilse Tahiyyetü’l-Mescid Namazı kılmak gerekir. Çocuk, tanımadığı yaşlı zâta bunu hatırlatıyor.

[1] el-Mürselât, 48.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Nebevi’den 111 Hatıra, Erkam Yayınları

Mescide Girince İki Rekât Namaz Kılmak

Tahiyyetü’l Mescid Namazı Ne Zaman Kılınır?

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.