ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Şiirle Cihâd Eden Sahabi

20.01.2021
4
Şiirle Cihâd Eden Sahabi
REKLAM ALANI

Müşriklere karşı yazdığı şiirle mücadele eden ve Peygamberimizin de desteklediği şair sahabi ve müjdeleyen hadisi şerifler…

Hz. Ömer (r.a) bir gün Mescid’e girmişti. Allah Rasûlü’nün şâiri Hassân ibn-i Sâbit’in orada şiir okuduğunu gördü. Bundan pek hoşlanmayarak ona dik dik baktı. Hassân (r.a) da:

“‒Bu Mescid’de senden daha hayırlı biri bulunduğu hâlde ben şiir inşâd ederdim!” dedi. Sonra Ebû Hüreyre’ye dönüp:

“–Allah aşkına söyle, Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’in:

«‒Hassân! Rasûlullah (s.a.v) adına (Kureyş kâfirlerine) cevap ver! İlâhî, onu Rûhü’l-Kuds (Cibrîl) ile teyîd eyle!» buyurduğunu işittin mi?” diye sordu. O da:

“‒Evet, işittim!” dedi. (Bkz. Buhârî, Salât, 68, Edeb, 91)

Rasûlullah (s.a.v) Hassân için Mescid’de bir minber kurdurur, o da minberin üstüne çıkıp kâfirleri hicvederdi.[1] Bu da onun cihâdı idi ve son derece tesirli idi. Nitekim Nebiyy-i Ekrem Efendimiz:

“Müşriklere karşı mallarınızla, canlarınızla ve dillerinizle cihâd ediniz!” buyurmuşlardır. (Ebû Dâvud, Cihâd, 17/2504; Nesâî, Cihâd, 1, 48)

Bâtılla uğraşan şâirleri ve bu yöndeki şiiri zemmeden (yeren) âyetler nâzil olduğunda, meşhur şâirlerden Kâʻb ibn-i Mâlik (r.a), Allah Rasûlü’ne gelip:

“–Allah Teâlâ bildiğiniz gibi şiir hakkında bazı âyetler indirdi, bu hususta ne buyurursunuz?” demişti.

Rasûlullah (s.a.v) ona:

“–Mü’min, kılıcı ve diliyle cihâd eder. Nefsim kudret elinde olan Allah’a yemin ederim ki, sizin dilinizle düşmana attığınız sözler, tıpkı ok atmak gibidir, onları bölüp parçalar” buyurdular. (Bkz. Ahmed, III, 456; VI, 387)

Dil ile cihat, sadece şiire mahsus değildir. İslâm’ı yaymak ve müdafaa etmek için dil ile yapılan her türlü faaliyet dil ile cihattır.

[1] Ebû Dâvûd, Edeb, 87/5015; Tirmizî, Edeb, 70/2846; Ahmed, VI, 72.

Şair Nâbi’nin Mescid-i Nebî’nin Minârelerinden Okunan Şiiri (Hayati İnanç)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.