ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimiz’in Yaptığı Hizmetler

12.06.2021
0
Peygamberimiz’in Yaptığı Hizmetler
REKLAM ALANI

Mü’minin merhameti, îmânının da şâhididir. Merhametin göstergesi ise hizmettir. Hizmetin, hayranlık uyandıran en zirve fazîlet numûnelerini de Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in hayâtında müşâhede etmekteyiz. İşte Efendimiz’in (s.a.v.) hayatından hizmet örnekleri…

O -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Kâbe yenilenirken, Kuba Mescidi ve Mescid-i Nebevî inşâ edilirken, Hendek kazılırken, ashâbının bütün ısrarlarına ve mânî olma gayretlerine rağmen, onlarla birlikte çalışmıştır.

Yine Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- kendisine gelen kabîle temsilcileriyle yakından ilgilenmiş ve onlara bizzat hizmet etmiştir. Yanına bir ziyaretçi geldiğinde evdeyse hemen altına bir minder vermiş, dışarıda ise ridâsını çıkarıp misafirinin altına sermiştir.

Fahr-i Kâinât Efendimiz’in bu yüksek tevâzu ve hizmet rûhu, bütün ümmet için eşsiz ve ideal bir numû­nedir. Esâsen O’nun hayâtı baştan sona, insanlığa ve bütün mahlûkâta şefkat dolu hizmetlerle geçmiştir.

PEYGAMBERİMİZ’İN (S.A.V.) HAYATINDAN HİZMET ÖRNEKLERİ

O’nun mübârek hayâtından birkaç misâl şöyledir:

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-, Allah için yapılacak her işin önünde olmuştur. Bir devlet başkanı olduğu hâlde Mescid-i Nebevî’nin inşâsında ashâbıyla birlikte kerpiç taşımıştır. Bir taraftan kerpiçleri taşırken, bir yandan da:

 

“Bu yük Hayber yükü değildir. Ey Rabbimiz! Bu, Sen’in katında daha kalıcı, daha iyi ve daha temiz bir iştir.” buyurmuştur. (Buhârî, Menâkıbu’l-Ensâr, 45)

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- bu sözleriyle; taşımakta oldukları yükün dünyevî bir menfaat için olmadığını, Allah yolundaki bu gayretin insanların Hayber’den ticaret maksadıyla getirdikleri hurma ve kuru üzüm gibi maddî metâlardan çok daha hayırlı ve kıymetli olduğunu ifâde buyurmuştur.

Yine Mescid’in inşâsı esnâsında, toprak taşıyan bir kişi, Âlemlerin Efendisi’ne rastlayınca O’na:

“−Ey Allâh’ın Rasûlü! Müsâade buyrunuz, kerpicinizi ben taşıyayım!” demişti. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ise cevâben:

“−Sen git, başka bir tane al! Zira sen Allâh’a benden daha çok muhtaç değilsin!” buyurdu. (Semhûdî, Vefâü’l-Vefâ, Beyrut 1997, I, 333)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hizmet, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.