ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Mekke’ye Girerken Giydiği Kıyafet

14.05.2021
2
Peygamberimizin Mekke’ye Girerken Giydiği Kıyafet
REKLAM ALANI

Peygamber (s.a.v.) Efendimiz Mekke’nin fethi günü hangi kıyafetle şehre girdi?

Câbir (r.a) şöyle anlatır:

Resûlullah (s.a.v), Mekke’nin fethedildiği gün başında siyah bir sarıkla Mekke’ye girdi. (Müslim, Hac, 451. Ayrıca bkz. Ebû Dâvûd, Libâs, 21; Tirmizî, Libâs, 11; Nesâî, Menâsik, 107, Zînet 109; İbni Mâce, Libâs, 14)

Ebû Saîd Amr ibn-i Hureys (r.a) şöyle der:

“Resûlullah’ın başında siyah bir sarık, sarığın iki ucunu omuzları arasına sarkıtmış hâli hâlâ gözümün önündedir.”

Müslim’in bir başka rivayeti şöyledir:

“Resûlullah başında siyah bir sarık olduğu halde halka hutbe okudu.” (Müslim, Hac, 452-453)

Resûl-i Ekrem Efendimiz’in fetih günü Mekke’ye başında hangi kıyafetle girdiği konusunda iki ayrı rivayet vardır. Bunlardan biri başında demirden bir miğferle girdiği yönündeki rivayet, diğeri de yukarıdaki başında siyah bir sarıkla girdiğini ifade eden rivayettir. Her iki rivayetin sahih olduğunu göz önüne alan âlimlerden bir kısmı, baştaki sarığın miğfer gibi olduğunu söyleyerek rivayetlerin arasını bulmaya çalışırlar. Kâdî İyâz ise iki rivayetin arasını şöyle bulur:

“Allah Resûlü Mekke’ye miğferle girmiş, sonra onu çıkararak başına siyah sarık sarmıştır. Çünkü Resûlullah başında siyah bir sarık olduğu halde insanlara hitap etmiştir. Bu konuşma, fethin gerçekleşmesinden sonradır. O halde her iki rivayet sahihtir.”

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.