ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Doğum Günü Ne Zaman?

20.01.2021
7
Peygamberimizin Doğum Günü Ne Zaman?
REKLAM ALANI

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin doğum günü ne zaman? Allah’ın kulu ve elçisi: Hz. Muhammed’in (s.a.v.) doğum günü ve tarihi.

Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) Hz. İbrâhim’in (Aleyhhiselâm) oğlu İsmâil’e (Aleyhhiselâm) nisbetle İsmâilîler diye de anılan ve iki büyük Arap topluluğundan birini teşkil eden Adnânîler’e (Arab-ı müsta‘ribe) mensuptur (diğeri Arab-ı âribe, Kahtânîler’dir). Soy kütüğünün yirmi birinci göbekten atası olan Adnân’a kadar uzanan kısmı güvenilir bulunarak zikredilmiş, ondan sonrası Hz. Peygamber’in (sallallahu aleyhi ve sellem) de işaretiyle yaygınlık kazanmamıştır. (İbn Sa‘d, I, 56, 58)

Hz. Muhammed (sallallahu aleyhi ve sellem) farklı rivayetler arasında genel kabul gören kanaate göre Fil Vak’ası’ndan 50 veya 55 gün sonra 20 Nisan 571 (Rebiülevvel ayının 12’nci gecesi) Pazartesi günü Adnânîlerin ana yurdu kabul edilen Mekke’de dünyaya geldi. (et-Taḳvîmü’l-ʿArabî, s. 33-44)

Kaynak: DİA

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.