ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizin Cenaze Namazında Okunan Dua

01.06.2021
3
Peygamberimizin Cenaze Namazında Okunan Dua
REKLAM ALANI

Hz. Ali’nin (r.a.) Peygamber Efendimiz’in cenaze namazında okuduğu dua…

Resûlullah Efendimiz’in cenâze namazı kılınacağı zaman Hz. Ali (r.a.):

“–Hiç kimse «Peygamber Efendimiz’in üzerine imamsız cenâze namazı kılınabilir mi?» diye şüphelenmesin! O sağ iken de vefâtında da imamınızdır!” dedi ve Peygamber Efendimiz’in hizâsında ayakta durarak:

“Yâ Resûlallah! Allah’ın selâmı, rahmet ve bereketi Sen’in üzerine olsun!

Allah’ım! Biz onun, kendisine indirmiş olduğun şeyleri teblîğ ettiğine ve ümmetine nasîhatte bulunduğuna, Allah’ın dînini üstün kılıncaya ve en güzel şekilde tam olarak tebliğ edinceye kadar Allah yolunda savaştığına şehâdet ederiz!

Allah’ım! Bizleri ona indirdiğin şeylere tâbî olan kimselerden eyle! Ondan sonra da bize bu yolda sebat ver! Bizi ona kavuştur!” diye dua etti, cemaat de “Âmîn! Âmîn!” diye bu duaya gönülden katıldı. (İbn-i Sa‘d, II, 291)

Resûlullah Efendimiz’i kabrine Hz. Ali, Fadl bin Abbas, Kusem bin Abbas ve Efendimiz’in azadlısı Şükran (Sâlih) indiler. Evs bin Havlî, Hz. Ali’ye (r.a.):

“–Ey Ali! Allah aşkına! Resûlullah’ın hizmetinden bizi de nasiplendir!” diye yemin etti. Hz. Ali (r.a.):

“–İn öyleyse!” dedi. O da kabrin içine indi. Efendimiz’in kabrine Hz. Abbas ve Üsâme bin Zeyd’in indiği de rivayet edilir.[1]

[1] İbn-i İshak, s. 314-315; İbn-i Sa‘d, II, 301; İbn-i Abdi Rabbih, Ikdü’l-ferîd, IV, 254.

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.