ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimizi Kızı ve Torunlarından Kaçıran Eşyalar

01.06.2021
3
Peygamberimizi Kızı ve Torunlarından Kaçıran Eşyalar
REKLAM ALANI

Peygamber Efendimiz’i âdet haline getirdiği kızı Fatıma (r.a.) ve torunlarını ziyaretten kaçıran eşyalar…

Resûlullâh’ın âzatlısı Sevbân (r.a.) anlatıyor:

Allâh’ın Resûlü yolculuğa çıkacağında âilesinden en son, kızı Fâtıma’ya (r.anha) vedâ ederdi. Döndüğünde ise yanına ilk uğradığı kimse yine Fâtıma (r.anha) olurdu. Resûlullâh, yine bir yolculuktan dönmüştü. Fâtıma (r.anha) da kapısının üzerine bir perde asmış, ayrıca çocukları Hasan’la Hüseyin’e (r.a.) gümüşten iki bilezik takmıştı. Peygamber Efendimiz Fâtıma’nın (r.anha) evine gelmiş, ancak eve girmemişti. Fâtıma (r.anha) Resûlullâh’ın eve girmeyişine, gördüğü şeylerin sebep olduğunu anladı. Derhâl (süslü) perdeyi kaldırdı, çocukların kolundaki gümüş bilezikleri çıkardı. Bunlardan birini iki çocuğuna paylaştırdı. Hasan’la Hüseyin (r.a.) ağlayarak Resûlullâh’ın yanına gittiler. Resûlullâh bu bilezikleri aldı ve:

“–Ey Sevbân! Bunları falan âileye götür. Hasan ve Hüseyin, benim Ehl-i Beyt’imdendir. Cenâb-ı Hakk’ın kendilerine bahşedeceği güzellikleri dünyâ hayâtında yiyip tüketmelerini istemiyorum. Ey Sevbân! Fâtıma’ya kemikten yapılmış bir gerdanlık ile (çocuklar için) yine kemikten yapılmış iki bilezik satın al!” buyurdu. (Ebû Dâvûd, Tereccül, 21/4213)

Allâh’ın Resûlü, Ehl-i Beyt’ini ümmetine numûne olmaları için en mütevâzı, en sâde bir durumda ve dünyâdan müstağnî bir hâlde yaşatıyordu.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Faziletler Medeniyeti 1, Erkam Yayınları

YOLA ÇIKARKEN OKUNACAK DUA

https://www.islamveihsan.com/yola-cikarken-okunacak-dua.html

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.