ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimize Yakın Olan Sahâbeler

12.06.2021
0
Peygamberimize Yakın Olan Sahâbeler
REKLAM ALANI

Habeşistan’a hicret edip Hayberʼin fethi esnâsında deniz yoluyla Peygamber Efendimiz’e gelen kâfilede, Esmâ bint-i Umeys -radıyallâhu anhâ- da bulunuyordu. (Esmâ, Meymûne Vâlidemizʼin ana bir kardeşi ve Hazret-i Câfer’in hanımı idi.)

O, bir gün Peygamber Efendimiz’in zevcesi Hafsa Vâlidemizʼi ziyaret için yanına gitmişti. Az sonra Hafsa -radıyallâhu anhâ-’nın yanına babası Hazret-i Ömer geldi. Ömer -radıyallâhu anh-, Esmâ’yı görünce:

“–Bu kim?” diye sordu.

O da:

“–Esmâ bint-i Umeys!” dedi.

Hazret-i Ömer latîfeli bir şekilde:

“–Şu Habeşistanlı mı? Şu deniz yolculuğuna katılan kadın mı?” diye sordu.

Esmâ:

“–Evet!” cevabını verdi.

Bunun üzerine Hazret-i Ömer -radıyallâhu anh-:

“–Hicrette biz sizi geçtik. Binâenaleyh Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz’e yakın olmaya sizden daha çok hak sahibiyiz!” dedi.

Esmâ -radıyallâhu anhâ- kızdı ve:

“–Hayır, vallâhi yanıldın ey Ömer! Siz, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem- ile birlikte idiniz. O sizin aç olanınızı doyuruyor; câhil olanınıza nasihat ediyordu. Biz ise Habeşistan’da, uzaklarda, yabancı ve kâfir insanlar arasında, kovulmuş bir vaziyette yaşıyorduk. Bu da Allah ve Rasûlʼü uğrundaydı. Allâh’a yemin olsun ki, senin söylediklerini Rasûlullah Efendimiz’e haber vermedikçe ne yemek yerim, ne de su içerim. Biz oralarda eziyetlere mâruz kalıyor ve korkutuluyorduk. Bunu Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e söyleyeceğim ve işin hakîkatini soracağım. Vallâhi ne yalan söylerim, ne yanlış bir yola kayarım, ne de söylediklerine bir şey ilâve ederim, hâdise nasıl vukû bulmuşsa aynen naklederim!” de­di.

DİNLEMEKTEN HAZ ALINAN SÖZ

Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- gelince, Esmâ -radıyallâhu anhâ-:

“–Yâ Nebiyyallah! Ömer şöyle şöyle söyledi.” dedi.

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–Sen ona ne söyledin?” buyurdu.

O da:

“–Şunları şunları söyledim.” dedi.

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

“–O benim nezdimde sizden daha fazla hak sahibi değildir. Onun ve arka­daşlarının bir hicreti, sizin ise ey gemi yolcuları, iki hicretiniz vardır!” buyurdu.

Hazret-i Esmâ der ki:

“Habeşistan’dan gemiyle birlikte geldiğimiz Ebû Mûsâ el-Eş’arî ve diğer ashâb-ı kirâm fevc fevc geliyor ve bana bu hadîs-i şerîfi soruyorlardı. Dünyada onları, Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in bu sözünden daha çok sevindiren ve gönüllerinde yer eden bundan daha büyük başka bir şey yoktu. Hele Ebû Mûsâ -radıyallâhu anh-, bu hadîsi bana tekrar tekrar anlattırıyor ve Efendimiz’in kendileri hakkındaki sözünü defalarca dinlemekten doyumsuz bir haz alıyordu.” (Buhârî, Meğâzî, 36; Müslim, Fedâilü’s-Sahâbe, 169)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Gönüller Sultanı Efendimize Muhabbet, Erkam Yayınları, 2015

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.