ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Peygamberimiz Neden Mescidi Haram’da Namaz Kılardı?

14.05.2021
3
Peygamberimiz Neden Mescidi Haram’da Namaz Kılardı?
REKLAM ALANI

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin namazlarını ısrarla Mescid-i Harâm’da kılma sebebi.

İbn-i Abbâs (r.a)’nın rivâyetine göre, Kureyş’in ileri gelenleri Kâbe’nin Hıcr kısmında toplanarak, Allah Rasûlü’nü görür görmez hep birden saldırıp öldüreceklerine dâir, Lât, Menât, Uzzâ, Nâile ve İsâf adlı putları üzerine yemin ettiler. Herkes kendi payına düşen kan bedelini ödeyeceğini de taahhüd etti.

Bunu haber alan kerîmesi Fâtıma (r.a), ağlayarak muhterem babasının yanına gelip kavminin yapmış olduğu menfur antlaşmayı haber verdi.

Allah Rasûlü (s.a.v) su isteyerek abdest aldı. Sonra doğruca Mescid-i Harâm’a gitti.

Müşrikler, Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’i gördüklerinde heyecanla:

“−İşte bu o!” dediler.

Fakat Allah Rasûlü’nü olanca heybetiyle karşılarında görünce, aldıkları karara rağmen bir anda bakışlarını yere indirdiler ve başlarını önlerine eğdiler. Hiçbiri yerinden kalkmaya cesaret edemedi. Gözlerini kaldırıp Allah Rasûlü’nün yüzüne dahî bakamadılar. Efendimiz yanlarına gelip önlerinde durdu. Sonra yerden bir avuç toprak alıp:

“−Yüzünüz kara olsun!” buyurarak onlara doğru saçtı.

O gün kendisine toprak tânesi isâbet eden müşriklerden her biri, Bedir Harbi’nde kâfir olarak öldürülüp Cehennem çukuru misâli bir kuyuya dolduruldu. (Ahmed, I, 303, 368; Hâkim, III, 170-171/4742)

Rasûlullah (s.a.v) namazlarını ısrarla Mescid-i Harâm’da kılıyorlardı. Bunun sebebi, İslâm’ın namaz, Kâbe gibi şiarlarını ortaya koymak, Kâbe’ye hürmet göstermek ve insanlarla karşılaşarak onları İslâm’a dâvet etmek olabilir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.