ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ölünce Yüzü Kâbeye Çevrilen İlk Kişi

20.01.2021
3
Ölünce Yüzü Kâbeye Çevrilen İlk Kişi
REKLAM ALANI

Hem hayattayken hem de öldükten sonra Kâbe’ye yönelenlerin ilki.

Akabe Bey’ati’ne katılan on iki temsilciden biri olan Berâ bin Ma’rûr (r.a), bir sonraki sene hac mevsiminde Efendimiz’i ve Kâbe’yi ziyâret etmek için Mekke’ye geleceğine dâir vaadde bulunmuştu. Ancak, söz verdiği vakit gelmeden evvel ölüm döşeğine düştü. Bu durumda âilesine:

“–Allah’ın Rasûlü’ne olan vaadim sebebiyle, beni Kâbe’ye doğru çeviriniz! Çünkü ben O’na geleceğimi söylemiştim.” dedi ve böylece hem hayattayken hem de öldükten sonra Kâbe’ye yönelenlerin ilki oldu. (İbn-i Abdilber, I, 153; İbn-i Sa’d, III, 619-620)

Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) Medîne’yi teşriflerinde, (Akabe Bey’ati’ne katılmış olan) Berâ bin Mârûr Hazretleri’ni sordular. Ashâb-ı kirâm:

“−O vefât etti ve malının üçte birini size vasiyet etti ey Allah’ın Rasûlü! Bir de vefatı iyice yaklaşınca yönünün Kıble’ye doğru çevrilmesini vasiyet etti” dediler.

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v):

“−Fıtrata uygun olan davranışı bulmuş. Bana vasiyet ettiği üçte biri de evlatlarına iâde ediyorum” buyurdular.

Sonra kabri başına gidip cenaze namazını kıldırdılar ve:

“Allah’ım, onu affet, ona rahmet et, (ondan râzı ol) ve onu Cennet’ine koy…” diye dua ettiler. (Hâkim, I, 55/1305. Bkz. İbn-i Abdilber, I, 153; İbn-i Sa’d, III, 619-620)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.