ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Namaz Âdâbına Uygun Nasıl Kılınır?

12.06.2021
1
Namaz Âdâbına Uygun Nasıl Kılınır?
REKLAM ALANI

Cenâb-ı Hak, namaz vesîlesiyle günde en az beş defa kuluyla mülâkat istiyor. Bu mülâkatı da mümkün olduğunca câmide ve cemaatle arzu ediyor. Cemaatle kılınan namaza çok büyük mükâfat vaad ediyor.

CEMAATLE KILINAN NAMAZ

Ayrıca cemaatle kılınan namazın kabul olma ihtimali daha yüksektir. Umulur ki Cenâb-ı Hak, cemaat içinde bulunan sâlih kulları hürmetine diğer kullarının namazlarını da kabul eyler.

Yine Cenâb-ı Hak namazlarımızı ruh ve beden âhengi içinde, huşû ve tâzim duygularıyla edâ etmemizi arzu ediyor.

NAMAZDA DİKKATLİ VE EDEPLİ OLMALIYIZ

Nasıl ki, yüksek mevkîde bulunan bir büyüğü ziyaret ederken, üstümüze başımıza çeki-düzen verip hâl ve tavırlarımıza büyük bir îtinâ ve ihtimam gösteriyorsak; Âlemlerin Rabbiʼyle olan münâsebetlerimizde de son derece dikkatli ve edepli olmalıyız. Kimin huzuruna çıkacağımızın idrâki içinde bulunmalıyız.

Nitekim âyet-i kerîmede:

“Ey Âdemoğulları! Her secde edişinizde güzel elbiselerinizi giyiniz!..” (el-A‘râf, 31) buyrulmaktadır.

Hadîs-i şerîflerde de, namazdan önce misvak kullanmak, güzel koku sürmek, Cuma namazından önce gusletmek tavsiye edilmektedir. Zira bütün bu temizlik ve hazırlıklar, Allâhʼa olan tâzim duygumuzun bir göstergesidir.

Kaynak: www.osmannuritopbas.com

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.