ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Migren Nedir? Migren Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

12.06.2021
1
Migren Nedir? Migren Tedavi Yöntemleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Migren nedir? Migrenin tedavisi var mı? Migrenin belirtileri nelerdir? Migren tedavisinin yöntemleri nelerdir? Migren ağrısı anında neler yapılmalıdır? Sizler için derledik…

 Eskiden sıradan bir baş ağrısı olarak görülen migren ağrısının, başlı başına nörolojik bir hastalık olduğu artık kabul edilmiştir. Migren ağrısına beynimizin yüzeyindeki damarların genişleyip daralması ve çevre dokulardaki ödem yol açar. Başlıca karakteristik özelliği belirli aralıklarla gelmesidir. Genç ve orta yaş grubunda yüzde 20’ler gibi yüksek bir oranda görülür. Genç ve erişkin hastalığı olarak kabul edilen migren krizleri 45-50 yaşlarına kadar sürebilir. Ağrı 4 ile 72 saat arası devam edebilir. Migren hastalarının büyük bir kısmının ortak özellikleri; aşırı titiz, sinirli, çok dikkatli, zihni sürekli çalışan, duygusal insanlar olmalarıdır.

BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Başın bir yarısında ve göz oyuluyor gibi zonklayarak seyreder.

– Şakak ve ense ağrısı çoğu vakada karakteristiktir.

– Ağrı öncesi veya sonrası bulantı, kusma, ışığa ve sese tahammülsüzlük olabilir.

– Hastanın huzuru kaçar ve rengi solabilir.

– Alın ve yüze yayılan ağrı nedeni ile sıklıkla sinüzitle karıştırılır.

– Krizlerin bir kısmında ağrı başlamadan önce (parlak ışık çakmaları, zikzak görüntüler, el-yüz ve kollarda hissedilen iğnelenmeler, uyuşma gibi) şikayetler olabilir.

– Baş ağrısını bazı hastalar; geriyor, çekiyor, yanıyor, sızlıyor, sıkışıyor, üşüyor, kaşınıyor, burgu ile oyuluyor, bıçak saplanıyor gibi değişik şekilde anlatmaya çalışır.

– Bazı hastalar ağrının geleceğini saatler önce anlayabilirken, bazen de birden bire şiddetli bir ağrı krizi ile kişinin hayatı alt üst olabilir.

MİGRENİ ÇAĞIRAN SEBEPLER

Migren krizlerinin oluşumunda stres, açlık, tokluk, gürültü, uykusuzluk, aşırı uyku, hanımlarda adet günleri, çikolata, kuru yemişler, mantar, sosisler, alkol, kolalı içecekler başlıca sebepler olarak sıralanabilir. Göz alıcı parlak ışıklar, sigara dumanı, keskin kokular, lodos ve rüzgârlı hava migreni tetikleyen faktörlerdir. Bazı gıdalarda bulunan birtakım maddeler de damarları genişletip, migren krizini başlatabilir. Hastalığın sebeplerine yönelik çok sayıda teori hala geçerliliğini korumaktadır. Ancak beynimizdeki damar-sinir ilişkisindeki dengenin bozulması ve genetik yatkınlık esas sorumlu gibi görülmektedir.

MİGRENİ TETİKLEYEN YİYECEK VE İÇECEKLER:

– Bayatlamış peynir.

– Salam, sosis, sucuk vs.

– Susam.

– Çikolata.

– Çin yemekleri.

– Dondurma.

– Konserve gıdalar.

– Kuru yemişler.

– Alkollü içecekler.

– Bazı ilaçlar (doğum kontrol hapları, damar açıcılar ve çeşitli ağrı kesiciler).

TEDAVİDE NELER UYGULANIR?

Migren, bilinenin aksine, tedavisi olan bir hastalıktır. Kalıtım yoluyla, aileden çocuklara geçebilir. Doktor muayeneden sonra, teşhis için bazı tetkikler isteyebilir. Uzun tetkik ve tahliller gerekmez. Hastanın şikâyetleri ile kesin teşhis konulabilir.

Basit krizlerde ilaç almadan karanlık ve sessiz bir ortamda ağrının geçmesi beklenirken; şiddetli krizlerde hekim müdahalesi ve etkili bir tedavi programı uygulanması gerekir. Son yıllarda üretilen migrene özgü ağrıları dindiren ilaçların yanında; krize karşı koruyucu ilaçlar da verilebilir.

Akupunktur, migrende etkili bir tedavi yöntemidir. Hastalar herhangi bir yan etkiyle karşılaşmazlar. Akupunkturda, beynin kendi üretmiş olduğu ağrı kesiciler aktif hale gelir. Böylece çok sayıda ilaç kullanmadan tedavi gerçekleşir. Migren krizinde akupunktur tedavisi adeta ağrıya karşı bir aşılamadır. Nasıl aşı ile bağışıklık sistemi aktif hale getirilerek hastalıklara karşı direnç kazanıyorsak akupunktur ile de ağrıya karşı direnç kazanmış oluyoruz. Migren ağrısı ne kadar şiddetli seyrederse etsin felce sebep olmaz ve ölümcül değildir. Bu yönüyle migren krizi şiddetli bir nisan yağmuruna benzetilebilir. Ağrı geçtikten sonra, hasta yaşamını önceden olduğu gibi sürdürür.

MİGRENDEN KORUNMANIN 10 YOLU

https://www.islamveihsan.com/migrenden-korunmanin-10-formulu.html

 

MİGRENDEN UZAK YAŞAMANIN YOLLARI:

– Düzenli uyumak

– Sabahları düzenli kalkmak

– Dengeli beslenmek

– Sıkıntılı, üzüntülü ve stresli ortamlardan uzak durmaya çalışmak

– Aşırı yorucu işlerde uzun süre çalışmamak

– Kendimizle ve çevremizdeki insanlarla barışık olmak.

– Kulaktan dolma bilgilerle tedaviyi kesmemek

– Ağrı süresince sessiz, sakin, karanlık bir ortamda, başı hafif yüksekte gevşeyerek istirahat etmek.

– Düzenli eksersizlerle migren ağrılarından çok büyük oranda kurtulmak mümkün olur.

MİGRENİ TETİKLEYEN ŞEYLER

https://www.islamveihsan.com/sicak-hava-migreni-tetikliyor.html

Kaynak: Dr. Ali Akben, Altınoluk Dergisi, 2009 – Nisan, Sayı: 278, Sayfa: 059

HACAMAT NEDİR? FAYDALARI NELERDİR?

https://www.islamveihsan.com/hacamat-nedir-nasil-yapilir-ve-faydalari-nelerdir.html

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.