ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mescidi Kirletmek Günahtır

20.01.2021
8
Mescidi Kirletmek Günahtır
REKLAM ALANI

Mescidi kirleten ve temizlemeyi unutan Ebu Ubeyde bin Cerrah (r.a) sonrasında ne yaptı?

Ebû Ubeyde b. Cerrâh (r.a) bir gece Mescid’e tükürmüştü. Sonra onu toprağa gömüp üzerini örtmeyi unuttu. (Çünkü o zaman Mescid’de halı yoktu, zemini kum idi. Bu sebeple herhangi bir tükürük gördüklerinde üzerini toprakla örtüveriyorlardı.) Ebû Ubeyde (r.a) evine dönünce tükürüğün üzerini örtmediğini hatırladı. Hemen ocaktaki ateşten meşʻale gibi ucu yanan bir odun aldı ve Mescid’e geldi. Ateşin verdiği ışıkla tükürüğü aradı, onu bulup toprağa gömdü ve:

“Bu gece bana bir günah yazmayan Allah’a hamd olsun!” dedi. (İbn-i Hacer, Fethu’l-Bârî, I, 512)

Yani Mescid’e tükürüp onu olduğu gibi bırakma günahından kurtulduğu için Allah’a hamd etti. Zira Mescid’e tükürmek günahtır, keffâreti ise o gün için tükürüğün toprağa gömülmesi, bugün için ise güzelce temizlenmesidir. Sadece tükürük değil câmileri her türlü kirden korumak îcâb eder. Câmide görülen çeri çöpü alıp dışarı atmak da ecre nâil olmaya sebeptir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Nebevi’den 111 Hatıra, Erkam Yayınları

Mescitleri Temizleyenler ile İlgili Hadis-i Şerif

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.