ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Mekke’de Kan Dökmek Neden Haram?

20.01.2021
20
Mekke’de Kan Dökmek Neden Haram?
REKLAM ALANI

Mekke’de kan dökmek, ağaç kesmek veya canlılara zarar vermek neden haram kılınmıştır?

Ebû Şurayh (r.a) şöyle buyurur:

“Mekke fethinin ertesi günü Allah Resûlü’den bir söz işittim ki, onu söylerken şu kulaklarım duydu, kalbim belledi, söyleyeni de gözlerim o anda gördü. Efendimiz (s.a.v.) Allah’a hamd ü senâ ettikten sonra şöyle buyurdular:

«Mekke’yi (tâ evvelden beri) harâm kılan Allah Teâlâ’dır. Onu haram bölge îlân eden insanlar değildir. Bundan dolayı Allah’a ve Âhiret gününe îmân eden kimse için Mekke’de ne kan dökmek, ne de bir ağaca balta vurmak helâl olmaz. Şayet “Resûlullah burada savaştı” diye ruhsat tarafına kaçan biri bulunursa ona: “Allah Teâlâ yalnız Resûlü’ne izin vermiştir. Size izin vermemiştir!” deyiniz. Bana da yalnız bir günün belli bir saâti içinde izin verdi. Ondan sonra bugünkü hürmeti, dünkü hürmeti derecesine döndü. (Bu dediklerimi, burada) hâzır olanlar, olmayanlara teblîğ etsin!».” (Buhârî, İlim, 37)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.