ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Koyunlara Çobanlık Yapan Kurt

12.06.2021
0
Koyunlara Çobanlık Yapan Kurt
REKLAM ALANI

Peygamber Efendimizin fitne zamanında yaşanacağını söylediği hadise…

Bir gün Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurdular:

“Bir çoban sürüsünü otlatırken, kurt koşarak gelip sürüden bir koyun kaptı. Çoban kurdun peşine düştü ve koyunu ondan kurtardı. Ancak kurt, çobana dönüp bakarak:

«Bu koyunlara “yırtıcı hayvanlar günü”nde (fitne zamanında), onlara benden başka çobanın olmadığı zamanda kim bakacak?» dedi.”

Bunun üzerine insanlar:

“–Sübhânallah! (Kurt konuşur mu?)” diye hayrete ettiler.

Bunun üzerine Rasûlullah Efendimiz (s.a.v):

“–Buna ben inanıyorum, Ebû Bekir ve Ömer de inanıyor!” buyurdular.

Hâlbuki o esnâda Ebû Bekir ve Ömer orada değillerdi. (Buhari, Ashâbu’n-Nebî, 8, Hars 4, Enbiya 50; Müslim, Fedailu’s-Sahâbe 13)

PEYGAMBERİMİZLE GÖZ GÖZE GELEBİLEN İKİ SAHÂBÎ

Hz. Ebû Bekir ile Hz. Ömer’in Rasûl-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) katında farklı bir mevkileri vardı. Zira onların imanları ve hizmetleri çok farklı bir boyuttaydı. Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’le devamlı berâber olan ashab arasında, edeblerinden dolayı O’nun nûr cemâlini doyasıya seyredebilenler pek azdı. Hattâ sohbet esnasında, Hz. Ebû Bekir ve Ömer (r.a) haricindeki sahabîler hep önlerine bakarlar, Allah Rasûlü ile sadece bu iki sahâbî göz göze gelebilirdi. Onlar Muhterem Efendimiz’in nur cemâline bakıp tebessüm ederler, Âlemlerin Sultanı Efendimiz de onlara iltifat edip tebessüm buyururlardı. (Tirmizî, Menâkıb, 16/3668)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.