ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Köpeğin Ağzı Değdi Diye Deniz Kirlenmez

26.06.2021
0
Köpeğin Ağzı Değdi Diye Deniz Kirlenmez
REKLAM ALANI

Mânevî değerlere saldıran, mukaddesâta, ulvî kıymetlere, peygamberlere ve Hak dostlarına dil uzatan kendini bilmezler, onların yücelik ve şerefine halel getiremezler.

Mevlânâ Hazretleri buyurur:

“Köpeklerin ağzı değdi diye deniz kirlenmez.”

Mânevî değerlere saldıran, mukaddesâta, ulvî kıymetlere, peygamberlere ve Hak dostlarına dil uzatan kendini bilmezler, onların yücelik ve şerefine halel getiremezler. Bu menfî tavırlarıyla ancak kendi rezillik ve alçaklıklarını artırmış, âhiretteki azaplarını çoğaltmış, yani Cehennem azâbını kendileri aleyhine daha da şiddetlendirmiş olurlar.

Ayrıca böyle durumlarda müʼminler, o zâlimlere karşı, Allah için buğzun tabiî bir gereği olan tavırları sergilemek mecbûriyetindedirler. Zira bu sûretle, İslâm şahsiyet ve vakarını korumak hususunda, gayret-i dîniyyelerinden imtihan edilmiş olurlar.

Îmânın kemâli de, lâyıkına muhabbet (yani Allâhʼı ve Oʼnun sevdiklerini sevmek) ve müstahakkına nefret (yani Allah ve Rasûl’ünün düşmanlarına buğzetmek)tir. Nitekim Tebbet sûresi, müstahakkına nefretin, yani Allâhʼın sevmediklerine buğzun, en müşahhas bir tâlim ve telkînidir.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hz. Mevlana, Erkam Yayınları

 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.