ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kim Daha Hayırlı?

01.06.2021
1
Kim Daha Hayırlı?
REKLAM ALANI

Sahabe içinde kim daha hayırlıdır?

Abduddâr Oğulları’ndan Talha bin Şeybe, Abbâs bin Abdülmuttalib ve Hz. Ali (r.a.) karşılıklı olarak birbirlerine övündüler. Talha:

“–Ben Kâbe’nin anahtarına sahibim, dilersem girer Kâbe’nin içinde yatarım” dedi. Abbâs (r.a.):

“–Ben hacılara su ikrâm etme vazifesi olan sikâyet’in sahibiyim. Dilersem girer Mescid-i Harâm’da geceler, orada yatarım” dedi. Hz. Ali (r.a.) ise:

“–Doğrusu sizin ne söylediğinizi anlamıyorum! Ben insanlardan altı ay önce kıbleye doğru namaz kıldım ve pek çok defa Allah yolunda cihat ettim” dedi.

Bunun üzerine Allah Teâlâ şu âyet-i kerimeleri inzâl buyurdu:

“Siz hacılara su ikrâm etmeyi ve Mescid-i Haram’ı tamir etmeyi, Allah’a ve âhiret gününe iman edip de Allah yolunda cihat edenlerin yaptıklarıyla bir mi tutuyorsunuz? Hâlbuki onlar Allah katında eşit değillerdir. Allah zalimler topluluğunu hidayete erdirmez. İman edip de hicret edenler ve Allah yolunda mallarıyla, canlarıyla cihat edenler, rütbe bakımından Allah katında daha üstündürler. Kurtuluşa erenler de işte onlardır. Rableri onlara, tarafından bir rahmet ve hoşnutluk ile içinde kendileri için tükenmez nimetler hazırlanmış Cennetler müjdeler. Onlar orada ebedî kalacaklardır. Şüphesiz ki Allah katında büyük mükâfat vardır.” (Tevbe, 19-22)

Hz. Abbâs (r.a.):

“–Öyle zannediyorum ki hacılara su ikrâm etme vazifesini bırakacağım” dedi, fakat Resûlullah ona:

“–Hacılara su ikrâm etmeye devam ediniz! Hiç şüphesiz onda sizin için hayır vardır” buyurdular. (Taberî, Tefsîr, X, 68; Vâhıdî, s. 248)

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.