ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kim Bağışlar ve Barışı Sağlarsa

14.05.2021
4
Kim Bağışlar ve Barışı Sağlarsa
REKLAM ALANI

Ayet-i kerimede “Kim bağışlar ve barışı sağlarsa onun mükafatı Allah’a aittir.” buyrulur. Peki bağışlamak ve barışmak neden önemlidir? İslam’da bağışlama ve barışmanın önemi.

Anlatıldığına göre münâfıklardan biri Peygamberimizin -sallallahu aleyhi ve sellem- yanında Ebûbekir Sıddîk’a -radıyallahu anh- sövüp sayıyordu. Ebûbekir Sıddîk -radıyallahu anh- buna cevap vermiyordu. Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- de susuyor ve tebessüm ediyordu. Bir zaman sonra Ebûbekir -radıyallahu anh- dayanamayıp misliyle mukabele ederek bu münâfığa cevap verdi. Bu sefer Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- o meclisten kalkıp gitti. Ebûbekir -radıyallahu anh-: “Ey Allah’ın Resûlü! O münâfık bana sövüyordu. Siz de orada oturuyordunuz. Ben cevap verince kalktınız. Neden böyle yaptınız?” diye sordu.

Peygamberimiz -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurdu: “Sen susarken bir melek senin adına ona cevap veriyordu. Ne zaman ki sen ona cevap verdin bu sefer melek gitti, hemen şeytan geldi. Ben ise şeytanın bulunduğu mecliste durmam dedi.” İşte o zaman “Kim bağışlar, barışı sağlarsa onun mükâfâtı Allah’a âiddir.” âyeti nazil oldu. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 18. Cilt, Erkam Yay.)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.