ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kanuni Sultan Süleyman’ın Adaleti

20.01.2021
3
Kanuni Sultan Süleyman’ın Adaleti
REKLAM ALANI

Vergilendirme ve vergi tahsilinde, halka zulmedilmemesine çok dikkat eden Kanuni Sultan Süleyman’ın, hazineye dört yüz bin altın fazla gelir göndermesine istinaden Hüsrev Paşa’yı Mısır Beylerbeyliğinden alışının hikayesi.

Halkı her yönüyle huzur ve sükuna kavuşturmak isteyen Kanunî Sultan Süleyman vergi ve malî işleri de yeniden düzenledi. Vergilendirme ve vergi tahsilinde, halka zulmedilmemesine çok dikkat ederdi. Hatta bir defasında Hadim Süleyman Paşa’nın yerine Mısır Beylerbeyliğine tayin edilen Hüsrev Paşa, Mısır’dan hazineye dört yüz bin altın fazla göndermişti. Padişah, halka zulmedip haksızlıkla elde edilmiş olabilir düşüncesiyle, tetkik heyeti göndererek, durumu yerinde kontrol ettirdi. Paranın, yapılan yeni yeni kanallar sayesinde üretimin artmasıyla, ortaya çıkan fazlalıktan alınan gelir olduğu tesbit edildi. Ancak Kanunî yine de işe tam kanaat etmeyip, Hüsrev Paşa’yı vazifeden alarak, Hadim Süleyman Paşa’yı yeniden Mısır’a gönderdi ve fazla olan dört yüz bin altınla da yeni su kanalları açılıp, halkın istifadesine sunulmasını emretti. Bu kadar işler başaran dahî padişah, büyük cihangir, şahsiyetli ve icraatı ile tam bir örnekti.

Kaynak: Sadık Dana, İslam Kahramanları 2, Erkam Yayınları

BENZER YAZILAR

  • KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN HİZMET SEVDASI
  • KANUNİ’NİN SÜLEYMANİYE RÜYASI
  • YAHYA EFENDİ’DEN KANUNİ’YE CEVAP
  • KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN VASİYETİ
  • KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN KAYIP MEZARI BULUNDU
  • KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN’IN YÜZÜĞÜNDEKİ SIR NEYDİ?

 

KANUNİ SULTAN SÜLEYMAN İLE KARINCA HİKAYESİ

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.