ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kafirler ve Fasıkların Kurban Edileceği Gün

26.06.2021
0
Kafirler ve Fasıkların Kurban Edileceği Gün
REKLAM ALANI

Kâfirler ve fâsıklar için korkunç bir ölümün, mü’minlere ise gerçek bayramın olacak gün.

Mevlânâ Hazretleri buyurur:

“Kıyâmet günü; alacalı öküzler, yani kötü düşünceli kâfirler ve fâsıklar için korkunç bir kurban bayramıdır. O gün, öküzlere ölüm, mü’minlere ise bayram günüdür!”

Ölümü bir bayram sevinciyle karşılayabilmek için, canı ve malı bu dünyada Hakkʼa kurban kılabilmek lâzımdır. Fânî hayatında canını ve malını Hakkʼa kurban edemeyen, ilâhî hakîkatlere râm olmayan, kulluk vazifelerini îfâ hususunda tembellik gösteren, haramlara koşan nefsinin boynunu vuramayan gafiller için kıyâmet, korkunç bir kurban edilme günü olacaktır.

Zira ölüm, herkesin karşısına, yaşadığı hayatın keyfiyetine uygun bir vasıfta çıkacaktır: Kimine bir bayram sabahı mutluluğu, kimine de kâbuslarla dolu bir azap yolculuğu…

Bu sebeple ömürlerimizi, kulluk heyecanı ve âdâbı ile geçirmeye gayret edelim ki; âhiretimiz, ebedî bir bayram günümüz olsun. Çünkü asıl bayram; mü’minin fânî dünyadaki takvâ imtihanından muvaffakıyetle Hakk’ın huzûruna çıktığı gündür. Nitekim Hak dostları:

“Gerçek bayram yeni elbise giyene değil, Allâh’ın azâbından emîn olanadır.” buyurmuşlardır.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Hz. Mevlana, Erkam Yayınları

 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.