ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Kabe Nedir?

Hac
20.01.2021
6
Kabe Nedir?
REKLAM ALANI

Müslümanların kıblesi ve yeryüzünün ilk mabedi: Kâbe ne demek? Kâbe’nin anlamı ve önemi nedir? Kâbe’nin bölümleri nelerdir? Kâbe neresidir? Kâbe kim tarafından yapıldı?

Sözlükte geometrik şekillerden “küb” anlamına gelen Kâbe, Mekke’de Mescid-i Haram denilen Cami-i Şerîfin ortasında yaklaşık 13 m. yüksekliğinde, 11-12 m. eninde taştan yapılmış kare şeklinde bir binadır. Kuran’da Kâbe; bu ismin (Mâide, 5/97) dışında, el-beytü’l-haram (saygı duyulan evi) (Mâide, 5/2) el-beytü’l-muharrem (saygın kılınmış ev) (İbrâhim, 14/37. Mâide, 5/2) el-beytü’l-atîk (eski ev), (Hac, 22/29, 33), el-beytü’l-ma’mûr (imar edilmiş ev) (Tûr, 52/4) ve el-beyt (ev) (Bakara, 2/125, 127) isimleri ile zikredilmektedir. Kâbe, Beytullah (Allah’ın evi) diye de anılır.

KABE BÖLÜMLERİ

Kâbe’nin;

Doğu köşesine, Rüknü Hacer-i Esved,

Güney köşesine Rüknü Yemânî,

Batı köşesine Rüknü Şâmî,

Kuzey köşesine, Rüknü Irâki denir.

Kuzey batı tarafında Hatîm ve Mîzâb-ı Kâbe,

Kuzey doğu duvarında, kapı,

Kuzey-doğu duvarı karşısında Makam-ı İbrâhim ve zemzem kuyusu,

Doğu köşesinde Hecer-i Esved vardır.

KABE KİM TARAFINDAN YAPILDI?

Kuran’da Kâbe’nin Hazret-i İbrâhim ve İsmail (a.s) tarafından yapıldığı bildirilmektedir. (Bakara, 2/124-129)

Kâbe günümüze kadar birçok kere tamir edilmiştir. Kâbe, her sene, üzerinde hac ayetlerinin yazılı olduğu siyah ipek örtü ile örtülür.

Kaynak: Diyanet Hac İlmihali

KÂBE’NİN İÇİNDE NAMAZ KILINABİLİR Mİ? – VİDEO

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.