ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İmandan Sonraki En Önemli Husus Nedir?

26.06.2021
0
İmandan Sonraki En Önemli Husus Nedir?
REKLAM ALANI

Allah katında amelleri makbul kılan aslî şartlardan en önemlisi ihlastır.

Cenâb-ı Hakk’ın rızâsını kazanmak için emredilmiş bulunan amellere bir ortağın karıştırılması, ihlâssızlık veya riyâkârlıktır ki, ind-i ilâhîde o ameller, fâillerine faydasız bir yorgunluktan başka bir şey bırakmaz. Bu da Allah katında amelleri makbul kılan aslî şartlardan en önemlisinin “ihlâs” olduğunu gösterir.

İHLASLA YAPILAN AMEL

İhlâssız ibâdetler, fânî ortaklar ve mânevî kirlerle doludur. O hâlde ibâdetleri saflaştırıp ulvîleştirecek olan sır, ihlâstır. İhlâssız yapılan amel,  kula hiçbir fayda sağlamaz.

NAMAZDA İHLAS

Nitekim, dînin îmandan sonra en mühim  emri olan namaz ibâdetini bile ihlâs  şartına riâyet  etmeden îfâ edenler, şu âyet-i kerîmenin dehşetli  hitâbına mâruz kalmışlardır:

“Yazıklar olsun o namaz kılanlara ki namazlarını ciddiye almazlar ve gösteriş yaparlar…” (el-Mâûn, 4-6)

Hazret-i Cüneyd-i Bağdâdî şöyle buyurmaktadır: 

“İhlâs, ameli mânevî bulanıklıktan tasfiye etmektir.” Bir başka Allah dostu ise: “İhlâsta  iddialı olmak, bir nevî  ihlâssızlıktır.” der.

Hazret-i Mevlânâ, gönül feyzinden mahrum bir kullukta bulunanlara şöyle seslenir:

“Ey gâfil! Keşke secde ettiğin zaman yüzünü samimiyetle Hakk’a çevirebilseydin de; «Yücelerin yücesi olan Rabbim, her türlü noksan sıfattan münezzehtir.» demenin mânâsını lâyıkıyla idrâk edebilseydin. Yani sırf şekil secdesi değil, (seni mîrâca çıkaracak bir) gönül secdesi yapabilseydin! (Zira Cenâb-ı Hak secdede seni kendisine davet ederek; «…Secde et ve yaklaş.» (el-Alak, 19) buyurmaktadır.)”

İHLAS VE TAKVADA EN BÜYÜK TEHLİKE

Zîrâ ihlâs ve takvâda en büyük  tehlike, mü’minin kendisini takvâ sâhibi görmesidir.  Allah Resûlü buyururlar:

“Dîninde ihlâslı ol! Böyle  yaparsan, az amel bile sana  kâfî gelir.” (Hâkim, Müstedrek, IV, 341)

“Allah Teâlâ sizin sûretlerinize ve mallarınıza bakmaz! Fakat sizin (ihlâs ve takvâ bakımından) kalblerinize ve amellerinize bakar.” (Müslim, Birr, 34)

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Îmândan İhsâna Tasavvuf, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.