ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İlk Vahiy Nerede İnmiştir?

20.01.2021
34
İlk Vahiy Nerede İnmiştir?
REKLAM ALANI

Peygamber (s.a.v.) Efendimize ilk vahiy nerede inmiştir? Peygamberimize (s.a.v.) ilk vahyin geldiği yer.

Cibrîl (a.s) Kur’ân’ı indirdi, meleklerin en faziletlisi oldu. Kur’ân, Rasûlullah (s.a.v) Efendimiz’in mübarek kalbine indi, O, öncekilerin, sonrakilerin ve bütün rasullerin seyyidi oldu.

Kur’ân, Ümmet-i Muhammed’e geldi, o ümmet, ümmetlerin en hayırlısı oldu. Kur’ân, Ramazan ayında indi, o ay, ayların en hayırlısı oldu. Kur’ân, Kadir Gecesi’nde indi, o gece, bütün gecelerin en hayırlısı ve en faziletlisi oldu.

Kur’ân, Mekke ve Medîne’ye indi, Mekke mükerrem oldu, keremlendi, değerlendi; Ümmü’l-Kurâ oldu, bütün şehirlerin aslı, merkezi hâline geldi, başşehir oldu; Medîne nurlandı, Peygamber Şehri oldu ve ikisi birden Harameyn oldular, Mehbitı’l-Vahy oldular.

Eğer Kur’ân senin de kalbine ve hayatına inerse işte o zaman sen de insanların en hayırlısı olursun! Zira Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurmuşlardır:

“Sizin en hayırlınız, Kur’ân’ı öğrenen ve öğretendir.” (Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 21; Ebû Dâvud, Vitr, 14/1452; Tirmizî, Fedâilü’l-Kur’ân, 15/2907)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

PEYGAMBERİMİZE İLK VAHİY NASIL GELMİŞTİR?

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.