ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İlk Üç Müslüman Kimdir?

01.06.2021
4
İlk Üç Müslüman Kimdir?
REKLAM ALANI

İlk üç Müslüman kimdir? Kâbe’yi ilk tavâf eden Müslümanlar kimlerdir?

Abdullah bin Mes’ûd (r.a.), Resûlullah Efendimiz’i ilk defa Hz. Hatîce ve Hz. Ali (r.a.) ile birlikte Kâbe’yi tavâf ederken gördüğünü ve bu esnâda Hz. Hatîce’nin (r.a.) tesettüre çok dikkat ettiğini söylemektedir. (Zehebî, Siyer, I, 463)

Ufeyf el-Kindî (r.a.) de, ticâret için Mekke’ye gelmiş ve Hz. Abbâs’ın (r.a.) evine misâfir olmuştu. O esnâda Rasûlullah, Hz. Hatîce ve Hz. Ali’nin (r.a.) Kâbe’de namaz kıldıklarını görmüş, onlar hakkında mâlumât istemişti. Hz. Abbâs (r.a.) da onlardan bahsettikten sonra:

“−Vallahi ben yeryüzünde bu dîne inanan şu üç kişiden başka kimse bilmiyorum!” demişti.

Ufeyf (r.a.) daha sonraları hidâyetle şerefyâb oldu. Ondan sonra artık hep şöyle hayıflanırdı:

“−Âh ne olurdu, o zaman îmân edeydim de ikinci erkek mü’min ben olaydım! Onların dördüncüleri olmayı, ne kadar arzu ederdim!” (İbn-i Sa‘d, VIII, 18; İbn-i Hacer, el-İsâbe, II, 487)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ali’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

 

 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.