ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

İlahi Adalet Örneği

20.01.2021
5
İlahi Adalet Örneği
REKLAM ALANI

Tavaf esnasındaki bir hadise üzerine İlâhî adâlet karşısında gu­ruruna yenik düşüp yanındakilerle birlikte kaçan ve dinden çıkan hükümdar.

Sûriye’de Gassânî Devleti’nin hükümdarı Cebele, Allah Resûlü’nün mektubu üzerine Müslüman olmuştu.

 Hz. Ömer zamanında Medîne’ye geldi. Hac için ihrama girdi. Tavaf esnasında bir bedevî onun ihra­mına bastı. Cebele, hiddetinden bedevinin yüzüne şiddetli bir tokat at­tı. Bedevî de Hz. Ömer’e gidip Cebele’yi şikâyet etti. Ömer (r.a) Cebele’ye:

“–Ya hasmına diyet vererek onu râzı et veya o da senin yüzüne aynı şekilde vurarak hakkını alsın!” dedi. Cebele:

“–Ben hükümdarım, o ise sıradan bir bedevîdir” dedi.

Ömer (r.a):

“–İslâm’da bunun yeri yoktur. İlâhî adâlet karşısında her ikiniz de eşitsiniz!” dedi. Bu sefer Cebele:

“–Öyle ise bu akşam düşüneyim!” dedi.

Cebele, bedeviye bir kaç kuruş diyet verip râzı etmeyi gu­ruruna yediremedi. O gece yanındakilerle birlikte kaçtı. Bi­zans’a sığındı ve irtidât etti (dînden çıktı). Bir müddet sonra ise öldü. Sonra yaptığına çok pişman olup tekrar Müslüman olduğu da rivayet edilmektedir. (es-Sîretü’l-Halebiyye, VI, 159; Vâkıdî, Fütûhu-ş-Şâm, I, 100. Krş. İbn-i Saʻd, Tabakât, I, 265)

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.