ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Üstün Özellikleri Nelerdir?

05.01.2021
65
Hz. Muhammed’in (s.a.v.) Üstün Özellikleri Nelerdir?
REKLAM ALANI

Peygamber Efendimiz’in diğer peygamberlerden bir farkı var mıdır? Hz. Muhammed’in (s.a.v.) son peygamber oluşu ve özellikleri…

Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.), en son peygamberdir. Ondan sonra bir daha peygamber gelmeyecektir. Kur’an’ı Kerim ilahi mesaj zincirinin, peygamberlik ve vahiy müessesesinin onunla sona erdiğini, onun Hatemu’n-nebiyyin (nebilerin sonuncusu) olduğunu kesin bir biçimde bize haber vermektedir:

“Muhammed sizin erkeklerinizden hiç birisinin babası değildir. Fakat O, Allah’ın Resulu ve nebilerin sonuncusudur…”(Ahzâb Sûresi, 40)

Geçmişte ve günümüzde ortaya çıkan bazı sahtekârlar, peygamberlik iddiasında bulunmuşlardır. Bu tip iddia ve düşünceler, dini yıkmaya ve dinden sapmaya yönelik davranışlar olup, yukarıdaki ayetin hükmüne ve İslam’daki “Hz. Muhammed’in son peygamber olduğu” konusundaki temel inanca aykırıdır.

İnsanlık, o son peygamberin getirdiği kitap ve din ile olgunluğa erişmiş, artık yeni peygamberlere ve vahiylere ihtiyaç kalmamıştır. Toplumun gelişmesi ve ahlâken yükselebilmesi için yapılacak şey, Hz. Peygamberin getirdiği kitaptan hidayet aramak, Kur’an’a ve Sünnet’e sımsıkı sarılmak ve gereğince yaşamaktır.

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN ÜSTÜN ÖZELLİKLERİ

Son peygamber olan Peygamberimiz Hz. Muhammed’i (a.s.) peygamberler arasındaki üstün özelliklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Hz. Peygamber yaratılmışların en üstünü ve en hayırlısı, Allah’ın en sevgili kuludur. Bir ayette “Siz insanların iyiliği için ortaya çıkarılmış en hayırlı ümmetsiniz…”(Ali İmrân Sûresi, 110) buyrulmuştur. Bir ümmetin en hayırlı ümmet olması, o ümmetin uyduğu peygamberinin de en üstün varlık olmasını gerektirir.

2- Onun peygamberliği yalnız kendi çağındaki insanları değil kıyamete kadar gelecek bütün insanlığı kapsamına alır yani evrenseldir. Halbuki öteki peygamberler belli topluluklar için gönderilmişlerdir. Bir ayette şöyle buyrulur:

“Biz seni bütün insanlara ancak müjdeleyici ve uyarıcı olarak gönderdik…”(Sebe Sûresi, 28)

3- Peygamberimizin peygamberliği kıyamete kadar sürecektir. Halbuki daha önceki peygamberlerin peygamberliği belli bir zaman dilimini içine alıyordu.

4- Peygamberimiz son Resûl son Nebî velhasıl son Peygamberdir. Ondan başka insanlara peygamber gelmeyecektir.

5- O, son peygamber olunca, onun getirdiği dinin de en son ve en mükemmel din olması tabiîdir. İslamiyet önceki dinlerin hükmünü kaldırmıştır. İslâm, kıyamete kadar en son ve en mükemmel din olarak devam edecektir. Bir ayette şöyle buyrulur: “Bugün size dininizi kemâle erdirdim. Üzerinizdeki nimetimi tamamladım ve sizin için din olarak İslam’ı seçtim…”(Maide Sûresi, 3)

Getirmiş olduğu dinin en son ve en mükemmel olması, peygamberliğinin evrenselliği, ümmetinin seçkinliği, mesajının kıyamete kadar sürmesi, Hz. Peygamber’i, diğer peygamberler arasında üstün kılmıştır.

Kaynak: İslam Akaidi, Erkam Yayınları

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İN ÖZELLİKLERİ

PEYGAMBER EFENDİMİZ’İ DİĞER PEYGAMBERLERDEN ÜSTÜN KILAN 6 ŞEY

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.