ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hz. Ebubekir ve Osman’ın Ortak Olduğu Büyük Hayır

20.01.2021
3
Hz. Ebubekir ve Osman’ın Ortak Olduğu Büyük Hayır
REKLAM ALANI

Peygamber Efendimizin (s.a.v) teklifi sonucu öldükten sonra dahi mükafatı bitmeyecek büyük bir hayra ortak olan Hz. Ebubekir ve Osman (r.a)…

Hayber’in fethinden sonra sahabe-i kirâmın sayısı çoğalınca Mescid’in genişletilmesine ihtiyaç duyuldu. Mescid’in yanında bir zâtın evi vardı. Allah Rasûlü (s.a.v):

“–Kim Cennet’te bir eve sahip olma karşılığında bu evi satın alarak Mescid’i genişletir?” buyurdular.

Hz. Osman (r.a) hemen orayı satın alarak Mescid’e hibe etti. (Ahmed, I, 59)

Rasûlullah (s.a.v) Cennet’eki bu evi önce mal sahibine teklif etmişlerdi, ancak o biraz yavaş davrandı. Bunun üzerine Osman (r.a) hemen ona koşarak:

“–Bu yer karşılığında sana on bin dirhem!” dedi. O da kabul etti. Osman (r.a) orayı satın alıp Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’e geldi ve:

“–Yâ Rasûlallah, Ensârîden satın aldığım o yeri benden satın al!” dedi.

Allah Rasûlü (s.a.v) de orayı, Cennet’te lütfedilecek bir ev karşılığında satın aldı. (Taberânî, el-Muʻcemü’l-kebîr, I, 196; Heysemî, IX, 86)

Bu genişletme neticesinde Mescid yaklaşık 50 x 45 metre oldu. Tavan yüksekliği de 1,75 cm’den 3,5 m’ye çıkarıldı.

Allah Rasûlü (s.a.v) Mescid’in ilk arsasını Hz. Ebû Bekir’in malıyla alarak onu bu büyük hayra ortak etmişti. Şimdi de Hz. Osman bu muazzam hayırdan nasibini aldı.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Nebevi’den 111 Hatıra, Erkam Yayınları

Câmi Yaptırmanın Fazîleti

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.