ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

‘hırka-i Şerif’in Muhafızı

12.06.2021
0
‘hırka-i Şerif’in Muhafızı
REKLAM ALANI

Hazreti Peygamber Efendimiz (s.a.v.) İstanbul’da Hırka-i Şerif Camii’nde bulunan hırkasının yıllarca muhafızlığını yapan Aydın Evrenli Bey “Hırka-i Şerif”i anlatıyor.

HIKA-İ ŞERİF’İN HİKÂYESİ

Hırka-i Şerif, Peygamber Muhammed’e ait olduğuna inanılan ve Hırka-i Şerif Camii’nde bulunan hırkadır. Peygamber’in miraca çıkarken üzerinde bulunduğu ve vasiyeti üzerine Alive Ömer tarafından Veysel Karani’ye verildiği rivayet edilir.

Genç develerin boğazlarının altındaki tüylerden dokunmuştur. Sekiz parçadan oluşur. 1,20 cm uzunluğundadır. Bej renktedir. Cam kapaklı gümüş bir sandık içerisinde saklanmaktadır.

hirka-i-serif

VEYSEL KARANİ’NİN TORUNLARI TARAFINDAN KORUNUYOR

Veysel Karani evlenmediği ve evladı da olmadığı için bu hırka, ölümünden sonra kardeşi Şihâbeddîn el-Üveysî’ye geçmiştir. 1500 yıllık bu kutsal emanet, bugün Karani’nin torunları tarafından korunmaktadır.

Kutsal emanete sahip olan Üveys ailesi, Irak ve Güneydoğu Anadolu’da ikâmet ettikten sonra burada sık sık meydana gelen çarpışmalar nedeniyle Ziver el-Üveysî zamanındaKuşadası’na göç ederek burada Hacı Lolo mahalline yerleşmişlerdir. Aile uzun müddet ziraatla meşgul olmuş ve aşiret halinde yaşamıştır. Sahip oldukları emanet nedeniyle bu aileye saygı gösterilmiş ve kendilerine “hırka-i şerif şeyhleri” adı verilmiştir. Aile, 1600’lü yılların başlarında Sultan I. Ahmed’in isteği üzerine İstanbul’a gelmiş ve reisleri olan Şükrullah el-Üveysî’nin Fatih civarında kiraladığı evde Hırkâ-i Şerif halkın ziyaretine açılmıştır.

Bu evin yetersiz kalması sebebiyle I. Abdülhamid, günümüzde Hırka-i Şerif Camiiavlusunda kalan mekana bir oda inşa ettirmiştir ve Hırka-i Şerif, söz konusu odada 1780’den itibaren sergilenmeye başlanmıştır. Ziyaretlerin yoğunlaşması sebebiyle bu oda da yetersiz kalınca, 1811 yılında, zamanın padişahı Sultan Mahmudû Adli tarafından oda yeniden düzenlenmiştir. Daha sonra bu oda da yetersiz kalmış, Sultan Abdülmecid, 1847 yılında Hırka-i Şerif Camii’ni yaptırmıştır.

Günümüzde halen Hırka-i Şerif Camii’nde sergilenmektedir ve 1500 yıllık bu kutsal emanetin sorumluluğu, Karani soyundan gelen şahıslara aittir. 1980’lerde, Fatih Müftüsünün emri ile hırka alınmak istenmiş fakat uzun uğraşlardan sonra aile tekrar Hırka-ı Şerife sahip olmuştur.

Veysel Karani’nin 57. kuşaktan torunu olan Haşim Köprülü’nün eşi Nuriye Köprülü’nün 2005 yılı Kasım ayındaki vefatından sonra, kızı Gülay Köprülü bu görevi üstlenmiştir. Hırka-i Şerif, her yıl Ramazan ayının on beşinden Kadir gecesine kadar öğlen ve ikindi namazları arasında ziyarete açılır.

Kaynak: Wikipedia

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.