ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hicret Yolundayken Sevr Dağı’nda Yaşananlar

26.06.2021
0
Hicret Yolundayken Sevr Dağı’nda Yaşananlar
REKLAM ALANI

Sevr Dağı… Hicret sırasında Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve Hz. Ebubekir’in müşriklerden korunduğu mağarayı barındıran o kutlu dağ. Peygamber Efendimiz (s.a.v) ve Hz. Ebû Bekir(r.a)’ın, mağarada üç gün kaldığı mağarada neler yaşandı? Osman Nuri Topbaş Hocaefendi anlatıyor.

Allah Rasûlü (sas) ve Hz. Ebu Bekir yaya olarak Mekke’nin beş kilometre güneybatısında bulunan Sevr Dağı’na hareket ettiler. Ve Sevr Mağarası’na ulaştılar. Birtakım müşrikler, izleri tâkib ederek, Sevr Mağarası’nın ağzına kadar gelmişlerdi.

MAĞARANIN ÖNÜNDE BİR AĞAÇ YETİŞTİ

Ancak baktılar ki mağaranın ağzı hiç el değmemiş gibi örümcek ağları ile kaplı idi ve ayrıca bir güvercin yuvası vardı. Allâh Teâlâ’nın emriyle mağaranın önünde Peygamber Efendimiz’in yüzünü örtüp göstermeyecek biçimde bir ağaç yetişti! (İbn-i Sa’d, I, 229; İbn-i Kesîr, el-Bidâye, III, 223-224.)

Müşrikler, Âlemlerin Efendisi’nin burada olabileceğine ihtimal vermeyerek geri döndüler.

Bu iki azîz yolcunun müşterek yardımcısı, dayanağı, sığınağı ve barınağı, Hak Teâlâ idi. Bunun için mağaranın önüne gelen bedbahtlar, bir güvercin yuvası ile örümcek ağından başka bir şey görememişlerdi

HZ. EBUBEKİR ALLAH RASûLU (S.A.V) İÇİN KORKMUŞTU

Mağaranın içinde Hazret-i Ebû Bekir -radıyallâhu anh- nâzik anlar yaşamıştı. Korkmuştu; kendisi için değil, Allâh Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem- Efendimiz için…

MÜŞRİKLERİN MAĞARA ÖNÜNDEKİ DİYALOGLARI

Zîrâ müşrikler azıcık eğilip baksalar, onları hemen görebileceklerdi. Onlar mağaranın sağını solunu dolaşıyor ve:

“–Eğer mağaraya girmiş olsalardı, güvercinlerin yumurtası kırılır, örümcek ağı da bozulurdu” diyorlardı.

Bâzıları:

“−Mağaranın içine girip bakalım!” dedikleri zaman, Ümeyye bin Halef:

“−Sizin hiç aklınız yok mu? Mağarada ne işiniz var?! Üzerinde üst üste, kat kat örümcek ağı bulunan şu mağaraya mı gireceksiniz?! Vallâhi kanaatime göre şu örümcek ağı, Muhammed doğmadan öncesine âittir!” dedi.

Ebû Cehil ise:

“−Vallâhi, öyle zannediyorum ki, O yakınımızdadır! Fakat sihri ile gözlerimizi bağladı, görmez etti!” dedi. (İbn-i Sa’d, I, 228; Halebî, II, 209.)

MAĞARA İÇİNDE PEYGAMBERİMİZ VE SIDDIK DOSTUNUN KONUŞMALARI

Bu esnâda endişeye kapılan Hazret-i Ebû Bekir Sıddîk, Rasûlullâh -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’e hitâben:

“–Ben öldürülürsem, nihâyet bir tek kişiyim, ölür giderim. Fakat Sana bir şey olursa, o zaman bir ümmet helâk olur.” diyordu.

Peygamberimiz ayakta namaz kılıyor, Hazret-i Ebû Bekir de gözcülük yapıyordu. Efendimiz’e:

“–Şu kavmin Sen’i arayıp duruyorlar. Vallâhi ben kendim için endişelenmiyorum. Fakat sana zarar vermelerinden korkuyorum.” dedi.

Rasûl-i Ekrem Efendimiz Yâr-ı Gâr’ına:

“–Ey Ebû Bekir, korkma! Hiç şüphesiz Allâh bizimledir!” buyurdu. (İbn-i Kesîr, el-Bidâye, III, 223-224; Diyarbekrî, I, 328-329)

Kaynak: Osman Nuri Topbaş / Kur’an-ı Kerim Işığında Nebile Silsilesi Hz. Muhammed Mustafa – 1

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.