ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hazret-i Hârise’nin Muhteşem Fedâkârlığı

06.07.2021
0
Hazret-i Hârise’nin Muhteşem Fedâkârlığı
REKLAM ALANI

Hazret-i Ali -radıyallahu anh- ile Hazret-i Fâtıma -radıyallahu anha- evlendiklerinde, Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem-, Hazret-i Ali’ye: “–Bir ev ara!” buyurdular.

Hazret-i Ali -radıyallahu anh- ev aradı ve Nebiyy-i Ekrem Efendimiz’in hânesinden biraz uzak bir yerde bulabildi. Âilesini oraya yerleştirdi. Bir müddet sonra Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem- yanlarına varıp kızına:

“–Sizi yakınımda bir yere taşımak istiyorum.” buyurdular.

Hazret-i Fâtıma -radıyallahu anha-:

“–Hârise bin Nûman -radıyallahu anh- ile konuşsanız da biraz ileri taşınıp bize Sizʼin yanınızda bir yer açsa!” dedi.

Âlemlerin Efendisi -sallâllahu aleyhi ve sellem-:

“–Hârise bizim için daha önce de yerini değiştirmişti. Artık ona bir şey söylemekten hayâ ediyorum!” buyurdular.

“BEN VE MALIM ALLAH VE RASÛLÜ’NE ÂİDİZ”

Bu durum Hârise’nin kulağına ulaştığında, derhâl evini taşıdıktan sonra koşarak Nebiyy-i Ekrem -sallâllahu aleyhi ve sellem- Efendimiz’in huzûruna çıktı ve şu muhteşem sözü söyledi:

“–Yâ Rasûlâllah! Fâtıma’yı yakınınıza taşımak istediğinizi duydum. İşte evlerim! Onlar Benî Neccâr evleri içinde Sizʼe en yakın olanlardır. Şüphesiz ben ve malım, Allah ve Rasûlʼüne âidiz. Vallâhi yâ Rasûlâllah, benden aldığın mal, benim için, yanımda bıraktığın maldan çok daha sevimlidir.

Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem- Efendimiz, onun bu samîmiyetini tasdik ederek:

“–Doğru söylüyorsun, Allah sana bereketini ihsân buyursun, seni bereketli kılsın!” buyurdular.

Daha sonra Rasûlullah -sallâllahu aleyhi ve sellem-, Hazret-i Ali ile kızı Fâtıma’yı Hârise’nin odalarından kendisine en yakın olanına taşıdılar. (İbn-i Sa‘d, VIII, 22-23)

Kaynak: Osman Nûri Topbaş, Gönüller Sultanı Efendimiz’e Muhabbet, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.