ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Hanımlara özel haller

Hanımlara özel haller
REKLAM ALANI

Kadınlara özel haller nelerdir ?

“Sana kadınların aybaşı hallerini soruyorlar. De ki: O rahatsız eden bir şeydir. Bu sebeple âdet günlerinde kadınlardan ayrı durun, temizlenmedikçe onlarla cinsel ilişkide bulunmayın.
İyice temizlendiklerinde onlara Allah’ın emrettiği şekilde yaklaşın. Allah çok tövbe edenleri sever ve içi dışı temiz olanları sever” (Bakara, 2/ 222)

Hz. Âişe (ra) diyor ki: “Ben âdetli iken bir şey içer sonra onu Peygamber’e (s.a.s) uzatırdım da ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyarak içerdi. Yine ben âdetli iken etten bir parça ısırıp kalanını Peygamber’e (sas) ikram ederdim de ağzını tam benim ağzımın değdiği yere koyarak ? (Müslim 14, Ebü Dâvad, Tahâret, 102)

hanımlara özel haller

Kadınların hayız ve nifas hallerinde yapamayacakları şeyler nelerdir?

Hayız ve nisaflı kadınlar için bazı hükümler vardır. Bu hallerden biride kendinde bulunan kadınlar;

a) Cinsel ilişkide bulunamazlar. Bu konuda Kur’an-ı Kerim’de, “Sana kadınların ay halini sorarlar. De ki; o bir ezadır (rahatsızlıktır). Ay halinde kadınlardan uzak durun. Temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın…” (Bakara, 2/222) buyrulmaktadır.

b) Namaz kılmaz, oruç tutmazlar. Çünkü Hz. Peygamber bu durumdaki kadınların oruç tutmayacaklarını ve namaz kılmayacaklarını bildirmiştir.(Buhari, Hayz,6) Bu konuda müçtehitler görüş birliği içindedirler. Hayız ve Nifas hallerinde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmez; bu hallerde tutulmayan ramazan oruçları ise kaza edilir. Hz. Aişe(r.a), hayız hali sona eren kadının namazlarını kaza edip etmeyeceğini soran bir kadına “Resülullah zamanında ay halinden çıktığımızda bize oruçları kaza etmemiz emredilir, namazları kaza etmemiz ise emredilmez.” (Müslim, Hayz, 67-69) cevabını vermiştir.

c) Kabe’yi tavaf edemezler. Hz Peygamber (s.a.s), ay hali sebebi ile hac yapamayacağından endişe ederek ağlayan Hz. Aişe’ye(r.a), “Kabe’yi tavaf etmek dışında, haccedenlerin yaptığı her şeyi yap” (Buhari, Hayz, 1) buyurmuştur.

d) Gerekmedikçe cami ve mescitlere giremezler. (Mevsıli el-İhtiyar, I, 73-74; Mevvak, et-Tac, I, 552; Şirbini, Muğni’l-muhtac I, 119)

e) Özel hallerinde kadınların Kur’an-ı Kerim’e dokunmaları ve onu okumaları konusunda islam bilginleri farklı görüşler ortaya koymuşlardır.

Dua

“Allah’ım! Bana öğrettiğin şeyleri hakkımda faydalı eyle, bana fayda verecek şeyleri öğret; beni, bana fayda verecek ilim ile nasiplendir.” (Hakim, Deavat, No: 1879, I)

 

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.