ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Gerçek Mümin Ne Zaman Belli Olur?

26.06.2021
0
Gerçek Mümin Ne Zaman Belli Olur?
REKLAM ALANI

Allâh’ın dînini yaşamak ve yaşatmak, her zaman kıymetlidir. Ammâ zor zamanlardaki infak ve gayretler çok daha ayrı bir değer taşır. İşte en kıymetli mümin zor ve çetin zamanlarda belli olur.

Allâh’ın dînini yaşamak ve yaşatmak, her zaman kıymetlidir. Ammâ zor zamanlardaki infak ve gayretler çok daha ayrı bir değer taşır. Cenâb-ı Hak; âyet-i kerîmede bu farkı şöyle bildirir:

“Size ne oluyor ki, Allah yolunda infâk etmiyorsunuz?

Hâlbuki göklerin ve yerin mîrâsı Allâh’ındır.

İçinizden, fetihten (Mekke fethinden) evvel infâk eden ve savaşanlar (o fetihten sonrakilerle) bir olmaz.

İşte onlar (fetihten önce, yani zor zamanlarda infakta bulunan ve cihâd edenler), sonradan infâk eden ve savaşanlardan derece olarak daha büyüktür…” (el-Hadîd, 10)

Ashâb-ı kirâmı, Allâh’ın rızâsına eriştiren en mühim husûsiyetlerinden biri de; o fedâkâr ve bahtiyar insanların, İslâm’ı yaşamak ve yaşatmak yolunda hiçbir zorluktan ve çileden kaçınmamalarıdır.

Bugün de böyle zor zamanlar içindeyiz. Kendi şartları kolay ve rahat olanlar, bu zamanın zorluğunu idrâk edemeyebilir. Lâkin etrafımıza, İslâm âlemine bir bakalım:

Suriye, Irak, Yemen, Somali, Afganistan, Libya… Daha sayısız İslâm beldesi, batılıların müstemleke siyasetleri îcâbı iç savaşlar içinde perişan vaziyetteler.

Filistin ve Arakan’da ise, bizzat İslâm düşmanları müslümanları katletmekte.

Böyle zor zamanlarda; mü’min kardeşlerimiz ağlarken, onlara karşı duygusuz kalmak, kalbin en büyük fecaatidir.

«Ne yapabiliriz ki?» dememeliyiz. Maddî yardımlar göndermeliyiz. Yetimlerine sahip çıkmalıyız. İş işten geçmeden, bir an önce imdatlarına koşmalıyız.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2017 Ay: Aralık Sayı: 154

GERÇEK MÜMİN NASIL OLMALIDIR?

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.