ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ehl-i Beyt’e Saygı Nasıl Olmalıdır?

20.01.2021
8
Ehl-i Beyt’e Saygı Nasıl Olmalıdır?
REKLAM ALANI

Ehli Beyt’e saygı nasıl olmalıdır? Ehl-i Beyt’in İslam’daki yeri ve önemi.

Cenâb-ı Hak buyuruyor:

Bismillâhirrahmânirrahîm.

“Kim Allâh’a ve Resûlü’ne itaat ederse, işte onlar, Allâh’ın kendilerine lutuflarda bulunduğu peygamberler, sıddîklar, şehîdler ve sâlihlerle beraberdir. Bunlar ne güzel arkadaştır!” (Nisâ, 69)

Resûlullah (s.a.v.) Efendimiz buyurdular:

“…Size bir de Ehl-i Beyt’imi bırakıyorum. Allah’tan korkun da Ehl-i Beyt’ime saygılı davranın! Allah’tan korkun ve Ehl-i Beyt’ime saygılı davranın!..” (Müslim, Fezâilü’s-sahâbe 36)

EHL-İ BEYT’E SAYGI

Peygamber Efendimizin evladına gösterilecek tâzim de Peygamberimize tâzimin bir parçasıdır. Anlatıldığına göre Zeyd b. Sâbit (r.a.) hayvanına binmişti. İbn Abbas (r.a.) üzengisini tutmak için yaklaşınca Zeyd:

“-Hayır, ey Resûlullah’ın amcasının oğlu!” diye itiraz etti.

İbn Abbas (r.a.):

“-Biz, büyüklerimize bu şekilde davranmakla emrolunduk.” dedi. Zeyd:

“-Elini ana uzat” dedi.

İbn Abbas elini çıkarıp uzatınca onun elini öptü ve:

“-Biz de, Resûlullah (s.a.v.) ehl-i beytine bu şekilde davranmakla emrolunduk.” dedi.

Sözleri, hareketleri ve hâli ile Peygamber Efendimize uyan kimse, onun manevi evladından sayılır. Dolayısıyla böyle insana saygı göstermek, Hz. Peygamber’e (s.a.v.) saygı göstermek; onu hakir görmek ise Peygamberimizi (a.s.) hakir görmek demektir. Sana düşen, onlara saygı ve hürmet göstermektir. (İsmail Hakkı Bursevî, Rûhu’l-Beyân, 7. Cilt, 429.Sayfa, Erkam Yay.)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.