ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Ehl-i Beyt

01.06.2021
2
Ehl-i Beyt
REKLAM ALANI

“Sahâbîler, Hz. Ali’nin (r.a.) faziletlerini gizliyorlardı” iddiası doğru mudur?

Hz. Âişe (r.a.) anlatıyor:

Resûlullah Efendimiz, üzerinde siyah yünden nakışlı bir kumaş olduğu halde sabahleyin evden çıktılar. O sırada Hz. Hasan bin Ali (r.a.) geldi, onu örtünün altına aldılar. Sonra Hz. Hüseyin (r.a.) geldi, onunla beraber girdi. Sonra Hz. Fatıma (r.a.) geldi, onu da örtünün altına aldılar. Sonra Hz. Ali (r.a.) geldi onu da aldılar. Sonra da:

“Ey Ehl-i Beyt Allah günahlarınızı giderip sizi tertemiz kılmak istiyor”[1] âyet-i kerîmesini okudular. (Müslim, Fedâilu’s-Sahâbe, 61)

EHL-İ BEYT NEDİR, KİME DENİR?

Ehl-i Beyt, bir evde yaşayan âile fertleri mânâsına gelir. Peygamber Efendimiz’in âile fertlerinin tamâmını ifâde etmektedir. Bu mânâda Ehl-i Beyt; Resûl-i Ekrem Efendimiz ve âilesi, Hz. Ali, Câfer, Akîl, Abbâs ve âileleridir. Peygamber Efendimiz’e salât ü selâm getirmek nasıl bütün mü’minler üzerine bir vecîbe ise Ehl-i Beyt’e hürmet ve muhabbetle bağlı bulunmak da bütün Müslümanların vazîfesidir. Zâten her salli-bârik okuyuşumuzda bu vazifemizi yerine getiririz. (Ahmed, VI, 323)

Hz. Âişe (r.a) Vâlidemiz’in bu hadîs-i şerîfi rivâyet etmesi, “Sahâbîler, Hz. Ali’nin faziletlerini gizliyorlardı” diyen kimselerin yalanını ortaya çıkarmaktadır. Hz. Âişe (r.a.), bir ictihad farkı sebebiyle Hz. Ali (r.a.) ile savaştığı hâlde, onun ve âilesinin faziletlerini beyan eden hadîs-i şerîfleri rivâyet etmekten hiç çekinmemiştir. Diğer ashâb-ı kirâm da öyledir.

Dipnot:

[1] Ahzâb, 33.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ali’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.