ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Düşmanının Dahî Tasdik Ettiği Ahlâk

20.01.2021
6
Düşmanının Dahî Tasdik Ettiği Ahlâk
REKLAM ALANI

Müslümanın ahlakı nasıl olmalıdır? Düşmanımızın bile tasdik edeceği bir ahlak sahibi olmak için ne yapmalıyız?

Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; hiçbir zaman hak olmayan bir söz söylememiş, hattâ şaka yaparken dahî sadâkatten ve doğru sözlülükten ayrılmamıştır.

«el-Emîn» sıfatı, Peygamber Efendimiz’in âdetâ ikinci bir ismi olmuştur. Nitekim Fahr-i Kâinat -sallâllâhu aleyhi ve sellem- 25 yaşına geldiğinde, Mekke’de sadece el-Emîn (emniyetli kişi) ismiyle çağrılıyordu.

Efendimiz hakkında kullanılan Muhammedü’l-Emîn tabiri, müşriklerin de dillerinden düşmez ve onlar emânetlerini kendi yandaşlarına değil, Rasûlullah Efendimiz’e teslim ederlerdi. Hattâ Hazret-i Peygamber -sallâllâhu aleyhi ve sellem- hicret edeceği zaman dahî, üzerinde müşriklerin birtakım emânetleri vardı ve ölüm tehlikesine rağmen Hazret-i Ali’yi Mekke’de bırakıp onları sahiplerine teslim ettirmişti.

Kaynak: Osman Nuri Topbaş, Yüzakı Dergisi, Yıl: 2020 Ay: Ekim, Sayı: 188

 

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Nasıl Bir İnsandı?

Peygamber (s.a.v.) Efendimizin Güzel Ahlakından Örnekler

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.