ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

‘çilehane İkindi Sohbetleri’ Başlıyor!

12.06.2021
1
‘çilehane İkindi Sohbetleri’ Başlıyor!
REKLAM ALANI

İstanbul’da Küçük Çamlıca’da bulunan Çilehane Camii’nde her hafta yapılacak olan “Çilehâne İkindi Sohbetleri” başlıyor.

Medeniyetimizde “irfânî sohbet” geleneği, Müslüman şahsiyetin inşâsı yolunda terbiye, tezkiye ve eğitim vâsıtası olarak asırlarca devam edegelmiş bir sünnet-i peygamberîdir.

Sahâbe-i kirâm, sohbet yakınlığı içerisinde Efendimiz (sallallahu aleyhi ve sellem)’in mübârek sözlerinden istifâde ettiği gibi, O’nun “hâl”lerinden de istîdatları nisbetinde istifâde etmişler.

İlâhî hakîkatleri öğrenip tatbik etme husûsunda nasıl ki peygamberlere ihtiyacımız zarurî ise peygamberlerin fiilen ve zâhiren mevcut olmadığı zamanlarda da onların mânevî terbiye vazifesine istîdat ve iktidarları nisbetinde vekâlet eden irşâd ehli Rabbânî âlimler, ârifler, sâlih zâtlar ve Hak dostları bu vazîfeyi sürdürmüşlerdir.

Gönüllerin mânen dirilmesi ve uyanmasında, başta peygamberler olmak üzere hikmet ve irfân ehlinin sözleri ve hâlleri dâimâ aşılayıcı olmuştur. Lokman (aleyhisselâm) oğluna der ki:

“Yavrum! Âlim kimselerle beraber ol ve onlardan ayrılmamaya çalış. Zîra Allah Teâla, yağmurla toprağı canlandırdığı gibi hikmet nûruyla da kalpleri canlandırır.”

“ÇİLEHÂNE İKİNDİ SOHBETLERİ”NDE KİMLER VAR?

Aziz Mahmûd Hüdâyî Hazretleri gibi âriflerin terbiye sürecine şâhitlik eden Çilehâne merkezi, “irfânî sohbet” geleneğini düzenli bir programa dönüştürüyor. “Çilehâne İkindi Sohbetleri” programında şu sohbetler gerçekleşecek:

İlk program, 31 Ekim 2015 Cumartesi günü İkindi Namazını müteakip Çilehâne Camii’nde Muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin sohbetleri ile başlıyor.

Aralık ayından itibaren de her ayın ilk Cumartesi günü, Muhterem Osman Nuri Topbaş Hocaefendi’nin sohbetleri icrâ edilecek.

Diğer Cumartesilerde de yine ikindi namazını mütakip, alanında uzman hocalarımız tarafından her hafta bir ârifimizin hayatını, söz ve hâllerini gündemimize taşıyacak sohbetler yapılacak. Camide hanımlara da yer tahsisi yapılacaktır.

İlk üç aylık program akışı bu broşürde:

 

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.