ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Cennetin Bütün Kapılarından Çağrılan Bahtiyar

12.06.2021
0
Cennetin Bütün Kapılarından Çağrılan Bahtiyar
REKLAM ALANI

Peygamber Efendimizin Cennetin muhtelif kapılarından çağrılacağını müjdelediği bahtiyar…

Bir gün Rasûlullah Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdular:

“–Allah yolunda çift sadaka veren kimse, Cennetin muhtelif kapılarından:

«–Ey Allah’ın sevgili kulu! Buraya gel, burada hayır ve bereket vardır» diye çağrılır.

Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücâhidler cihad kapısından, oruçlular Reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından Cennete davet edilirler.”

Her zaman farklı ola Ebû Bekir (r.a), burada da farkını göstererek:

“–Anam babam sana fedâ olsun ey Allah’ın Rasûlü! Gerçi bu kapıların birinden çağrılan kimsenin diğer kapılardan çağrılmaya ihtiyacı yoktur, lâkin bu kapıların hepsinden birden çağrılacak kimseler de var mıdır?” diye sordu.

Rasûlullah Efendimiz (s.a.v):

“–Evet, vardır. Senin de o bahtiyârlardan olacağını ümit ederim” buyurdular. (Buhârî, Savm 4, Cihâd 37, Bed’u’l-Halk 9, Ashâbu’n-Nebî 5; Müslim, Zekât 85, 86)

HZ. EBÛ BEKİR’E VERİLEN LÂKAP

Çünkü Ebû Bekir (r.a), Allah Teâlâ’nın râzı olduğu bütün sâlih amellere ve hayır işlerine koşardı. Zâten ona, her hayır işine en önde ve erkenden koştuğu için “Ebû Bekir: Erken davranan, önde giden” lâkabının verildiği rivayet edilir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Hz. Ebu Bekir’den 111 Hayat Ölçüsü, Erkam Yayınları, 2015

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.