ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Camiye Gitmemenin Mazereti Olur mu?

01.06.2021
3
Camiye Gitmemenin Mazereti Olur mu?
REKLAM ALANI

Camiye gitmemenin mazereti var mıdır? Camiye gitmenin fazileti nedir? Dr. Ahmet Hamdi Yıldırım cevaplıyor.

CAMİYE GİTMENİN FAZİLETİ HAKKINDA HADİSLER

Ebû Hüreyre’den (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Sabah veya akşam camiye giden kimseye, her gidişi için Allah cennette bir ikram hazırla(tı)r.” (Buhârî, Ezân 37; Müslim, Mesâcid 285)

Başka bir rivayete göre Nebiyy-i Ekrem Efendimiz (s.a.v): “Her kim (namaz için) camiye gidip gelirse Allâhu Teâlâ ve Tekaddes Hazretleri her gidiş gelişinde ona Cennet’teki konağını ve konukluğunu hazırlar.” buyurmuştur. (Buhârî, Ezân, 37)

Ebû Mûsadan (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre, Resûlullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Şüphesiz namazdan en çok sevap kazanacak insanlar, uzak mesafelerden camiye yürüyerek gelenlerdir. Namazı imamla birlikte kılmak için bekleyen kimsenin sevabı, namazı tek başına kılıp sonra uyuyan kimseden daha büyüktür.” (Buhârî, Ezân 31; Müslim, Mesâcid 277. Ayrıca bk. Ebû Dâvûd, Salât 48; İbni Mâce, Mesâcid 15)

Büreydeden (radıyallahu anh) rivayet edildiğine göre, Nebî (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Karanlık gecelerde mescidlere yürüyerek giden kimselere, kıyamet gününde tam bir nura kavuşacaklarını müjdeleyiniz.” (Ebû Dâvûd, Salât 50; Tirmizî, Salât 166. Ayrıca bk. İbni Mâce, Mesâcid 15)

Kaynak: İslam ve İhsan

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.