ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Beytullah’ın Şerefi ve Fazileti

20.01.2021
6
Beytullah’ın Şerefi ve Fazileti
REKLAM ALANI

Allah katında Kâbe’nin kıymeti nedir? Hz. Peygamber (a.s.) Beytullâh’ı görünce nasıl dua etmiştir?

Resûl-i Ekrem Efendimiz, haccı esnâsında Beytullâh’ı görünce ellerini kaldırmış ve:

“Ey Allah’ım! Bu Beyt’inin şerefini, azametini, keremini ve heybetini artır. Ona hac ve umre ile tâzîmde bulunanların da şereflerini, keremlerini, heybetlerini, tâzîmlerini ve iyiliklerini artır!” diye dua etmişlerdir. (İbn-i Sa’d, II, 173)

Abdullah bin Amr (r.a)’ın naklettiğine göre Allah Resûlü, Kâbe’yi tavaf ederken, mü’minin Allah katındaki kıymetini ifade sadedinde şöyle buyurmuşlardır:

“Sen ne kadar temizsin, kokun da ne güzel! Sen ne yücesin, senin hürmetin de ne büyük! Muhammed’in nefsini elinde tutan Zât-ı zülcelâl’e yemin olsun ki bir mü’minin Allah katındaki kıymeti senin kıymetinden daha büyüktür. Mü’minin malının ve kanının hürmeti de böyledir. Biz, mü’min hakkında sadece hüsn-i zanda bulunuruz.” (İbn-i Mâce, Fiten, 2)

İbn-i Ömer (r.a) bir gün Kâbe’ye nazar etti ve:

“Şânın ne yüce, hürmetin ne yüce! Ancak mü’minin Allah katındaki hürmeti senden de yüce!” dedi. (Tirmizî, Birr, 85/2032)

Şâir bu hadisi teyid sadedinde şöyle der:

Kâbe bünyâd-ı Halîl-i Âzerest

Dil nazargâh-ı Celîl-i Ekberest

“Kâbe âzer’in oğlu Halilullâh İbrâhim’in yaptığı bir binâdır. Gönül ise Azîz ve Celîl olan Allah azîmüşşânın nazar ettiği mübarek bir mekândır.”

İbn-i Ömer (r.a), “Hayır, Kâbe hakkı için” diye yemin eden bir adamı işitmişti. Bunun üzerine o, adama şöyle dedi:

“–Allah’tan başkasının adına yemin etme. Çünkü ben Allah Resûlü’nü şöyle buyururken işittim:

«Allah’tan başkası adına yemin eden kimse küfre veya şirke düşmüş olur».” (Tirmizî, Nüzûr, 8/1535)

Bu ifade, Allah’tan başkası adına yemin eden kişinin ne kadar büyük bir hata işlediğini göstermek için kullanılmıştır, yani tağlîz içindir.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.