ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Allah’ın En Sevdiği Yer

20.01.2021
4
Allah’ın En Sevdiği Yer
REKLAM ALANI

Allah ve Resûlü’nün dünyada en çok sevdiği mekân neresidir?

Allah Rasûlü (s.a.v) hicret ederlerken, Hazvere tepesinde durdular. Burası Safâ ile Merve arasında Kâbe’ye bakan küçük bir tepecikti. Şu anda Mescid-i Haram’ın içinde kalmış ve düzlenmiştir. Rasûlullah (s.a.v) Kâbe’ye ve haremine hitâb ederek şöyle buyurdular:

“Vallahi sen, Allah’ın arzının en hayırlı ve Allah’a en sevimli yerisin! Eğer senden çıkarılmış olmasaydım aslâ çıkmazdım.” (Tirmizî, Menâkıb, 68/3925; Ahmed, IV, 305)

ALLAH’A EN SEVİMLİ YER

Yine Rasûlullah (s.a.v) Mekke’ye hitaben şöyle buyurmuşlardır:

“Ne hoş bir beldesin, seni ne kadar çok seviyorum! Eğer kavmim beni senden çıkarmasaydı senden başka bir yerde yaşamazdım.” (Tirmizî, Menâkıb, 68/3926; Hâkim, I, 661/1787)

Kâbe’nin olduğu yer, Allah Teâlâ’nın ve O’nun şanlı Resûlü’nün dünyada en çok sevdiği mekândır. Mescid-i Haram’a gidenler, Allah’ın en sevdiği yerde bulunduklarının farkında olmalıdırlar.

Kaynak: Dr. Murat Kaya, Mescid-i Haram’dan 111 Hatıra, Erkam Yayınları

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.