ps arti basketbol mouse futbol gulenyuz mercek kahve kalem egitim oyun egitim1 foto kalp eglence dunya bilim iletisim yaprak menu1 istatistik ucak ayar yorum1 windows monitor canta whatsapp duyuru apple yemek power wifi kullanici ceptelefonu klasor soru yildiz takvim at ates yorum rastgele tamir xbox sinema moda nota bilgi alinti saglik saat video menu2 gozluk ok ev kadin astroloji bitcoin araba
Dini ve İslami Bilgiler | Allah yolunda

Akşam Namazı Vakti Ne Zaman Girer, Ne Zaman Çıkar?

12.06.2021
0
Akşam Namazı Vakti Ne Zaman Girer, Ne Zaman Çıkar?
REKLAM ALANI

Akşam namazı vakti nedir? Akşam namazı vakti ne zaman başlar, ne zaman biter? Akşam namazı vakti ile ilgili ayet ve hadisler.

Akşam namazının vakti, güneş yuvarlağının tam olarak batmasıyla başlar ve batı ufkundaki kızıllığın (şafak) kaybolması ile sona erer. Ebû Hanîfe’ye göre, şafak, güneş battıktan sonra batı ufkundaki kızıllıktan sonra meydana gelen beyazlıktır. Ebû Yusuf, İmam Muhammed ve Hanefîler dışındaki diğer üç mezhep ile Ebû Hanîfe’den başka bir rivâyete göre ise şafak, ufukta meydana gelen kızıllıktan ibarettir. Bu kızıllık gidince, akşam namazının vakti çıkmış olur. Delil, Abdullah İbn Ömer’in; “Şafak, ufuktaki kırmızılıktır” [1] sözüdür. Hanefîlerde, fetvâya esas olan görüş, Ebû Yusuf ve İmam Muhammed’in görüşüdür.

Dipnot:

[1] San’âni, Sübülü’s-Selâm, I, 106.

Kaynak: Prof. Dr. Hamdi Döndüren, Delilleriyle İslam İlmihali, Erkam Yayınları

HANEFİ MEZHEBİNE GÖRE AKŞAM VE YATSI NAMAZININ VAKTİ NEDİR?

NAMAZIN BEŞ VAKİT OLDUĞUNA DAİR AYET

REKLAM ALANI
BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.